Hlavní stránka Kultura Jaroslav Kovanda a Josef Koller zavítají na autorský večer do Uherského Brodu

Jaroslav Kovanda a Josef Koller zavítají na autorský večer do Uherského Brodu

0

Přijďte příjemně strávit podzimní večer do literárně poetické kavárny a galerie Ulité kafé v Uherském Brodě. Další z autorských večerů konaných v této kavárně, nesoucí společný název Lunapark v hlavě, proběhne již tuto sobotu od šesté hodiny večerní. Můžete se těšit na performance, autorské čtení a recitál regionálních umělců: básníka Jaroslava Kovandy a herce Josefa Kollera.

Básník a publicista Jaroslav Kovanda se narodil 26. února 1941 ve Zlíně. Vystudoval jedenáctiletku v Gottwaldově a Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Živil se jako učitel, korektor, kulisák, topič, jevištní mistr a scénograf.  V letech 1997-2006 vydával a byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno. Kromě literatury se věnuje malířství, sochařství a typografické práci. Žije ve Zlíně.

Ukázka z autorovy prvotiny Za oknem Erben:

Večer na lesní čtvrti

Giovanni Bellini na obloze
má dnes osvětlovačku
Jsi sám
Modrá barva asfaltky
dává zatáčku
Maxmilián Dráp
píše ti
a netopýři už
vaz nedělního večera
svírají
jako patentky

Kovanda, Jaroslav. Za oknem Erben. 1.vyd. Brno: Host, 1999. 72 s. ISBN 80-86055-77-9.

Herec Josef Koller absolvoval JAMU v Brně. Po ukončení mu bylo v roce 2002 p. S. Lavríkem nabídnuto angažmá v Městském divadle Zlín. Jeho volba však tehdy padla na Národní divadlo v Brně, z důvodu možnosti doktorandského studia na DIFA JAMU v Brně. V roce 2006 však už neodolal a přešel do zlínského divadla. V současnosti se také věnuje studentům zlínské Filmové školy.  K divadlu jej přivedl Jaroslav Kovanda, společně v Uherském Brodě zakládali Divadlo Za vozem.