Hlavní stránka Lifestyle Jak vybrat svou první digitální zrcadlovku

Jak vybrat svou první digitální zrcadlovku

0

Jednooké digitální zrcadlovky zažívají v posledních letech obrovský boom mezi širokou veřejností, zejména příchodem levných přístrojů pro amatérské fotografy. Pokud i vy patříte mezi nadšené fotografy a pokukujete po novém přístroji, bude se vám hodit pár rad a tipů jak první zrcadlovku vybrat.

Už tady byla řeč o „levných“ fotoaparátech, které jsou skutečně k mání za zlomek ceny profesionálních přístrojů. Nicméně pro běžného uživatele investice za novou zrcadlovku, která určitě překročí částku desetitisíc, není zrovna zanedbatelná. Je tedy důležité správně vybrat tak, abyste své investice nakonec nelitovali.

První otázka, kterou byste si měli položit, zní: „Opravdu potřebuji a využiji všechny funkce DSLR?“ Jedná se o nadmíru důležitou otázku, protože kladná odpověď je dvousečná. Vlastnictví byť amatérského přístroje vám dává kromě zvýšení obrazové kvality, také šanci se velkou měrou podílet na samotné expozici fotografie a je třeba se naučit těchto možností efektivně využívat. Samotné vlastnictví digitální zrcadlovky vám nezaručí fotografie jako z časopisu, budete si muset přečíst návod a možná i nějakou knihu, s tím je třeba počítat.

Poté přichází otázka rozpočtu. Tady je třeba se zastavit, protože pokud chcete opravdu fotit, budete potřebovat tělo a, co je důležitější, objektiv. Jestliže má být vaše investice do nového přístroje první a také poslední je velmi důležité klást důraz zejména na objektiv, který ke svému tělu pořídíte. Objektiv je optická soustava, kterou prochází světlo na snímač těla, proto ani sebelepší snímač nezachytí světlo, které touto soustavou neprošlo. Z tohoto jednoduchého vysvětlení se závěr přímo nabízí. Vyplatí se nešetřit na objektivu a raději si připlatit za kvalitní „sklo“ a pořídit si o kategorii horší tělo a ušetřené peníze investovat právě do objektivu.

V posledních letech se objevují tzv. kity, neboli zvýhodněné sady těla a objektivu. Na první pohled se dají ušetřit celkem hezké peníze, ale ve chvíli, kdy se budete orientovat, podle výše zmíněné poučky, tak narazíte. V kitu například k tělu za zhruba deset tisíc, dostanete objektiv za dva tisíce. Dlužno dodat, že tyto objektivy zpravidla pokrývají ohniskové vzdálenosti blízké uživatelům kompaktů, ale naopak svou optikou zůstávají daleko za možnostmi snímače fotoaparátu.

Z předchozích řádků tedy plyne, že by se vaše pozornost měla přesunout zejména k objektivu. Určujícím parametrem pro výběr je nejčastější námět vašich fotografií. Pokud budete s sebou zrcadlovku brát na rodinné výlety a dovolené a budete chtít fotit od krajiny až po detaily, tak zřejmě budete muset sáhnout po širokorozsahovém zoomu. Nicméně je třeba mít na paměti, že daní za univerzálnost je zhoršená kvalita obrazového výstupu. Zde je na místě zmínit další pravdu, která platí ve světě fotografického vybavení, tedy že čím menší rozsah ohniskových vzdáleností, tím lepší kvalita výstupu a zdaleka nejlépe jsou na tom „pevná skla“, objektivy s neměnným ohniskem. Tato poučka samozřejmě není úplně univerzální a je třeba brát v potaz hlavně cenu.

Pokud jste trochu kroutili hlavou nad focením momentek s rodinou, výhledu na vysoké tatry, i nad detailem zasněženého vrcholku, abyste mohli doma ukázat, že i v létě mají na horách sníh, tak i pro vás existuje alternativa. Tou je světelný objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, tedy scénu nebudete moci „zoomovat“. Budete sice muset na oltář optické kvality položit univerzálnost, ale pokud jste duší více umělec a vrcholem vaší práce nebude školní besídka mladšího sourozence, tak jste na správné adrese. Sice se při focení více nachodíte, protože každá změna kompozice bude znamenat váš fyzický pohyb, ale odměnou za to vám bude obrovské pole působnosti odvíjející se pouze od vaší kreativity. Naučíte se správně clonit a používat hloubku ostrosti a vaše fotografie budou dosahovat stejné, možná i lepší optické kvality než několika násobně dražší zoom objektivy.

Asi nejlepší volba v této kategorii je pevná pětatřicítka se světelností f/1,8 u značky Nikon, potažmo se světelností f/2,0 u Canonu. S cenou kolem sedmi tisíc jsou podstatně levnější než většina širokorozsahových zoomů a opticky jsou na tom nesrovnatelně lépe. Jak už jsem předeslal, opticky se jim mohou rovnat až zoomy s cenou daleko přes dvacet tisíc. A to se za těch pár kroků vyplatí ne? Samozřejmě se dostanete do situace, kdy prostě blíž nebo dál jít nemůžete. Možná si od táty poslechnete, že i když udělal dvěstě kroků dozadu, tak se mu pořád všechny tatranské štíty do záběru nevlezou. Stejně tak toho pštrosa na druhém konci výběhu v zoo půjde sotva vidět.

Přestože se to tak na první pohled nemusí zdát, vybrat správně není tak těžké. Stačí si jen dobře určit své priority a nepodlehnout marketingovém tlaku výrobců. Důležité je i osvojit si základní pojmy, které se ve světě fotografie objevují, protože prodejci mnohdy hřeší na neznalost uživatelů.

Dovolte mi ještě shrnout vše do pár bodů a ještě něco málo přidat:

  1. Pamatujte, že objektiv je ta důležitější část vaší výbavy, proto na něj klaďte větší důraz
  2. Definujte si co nejpřesněji vaše zaměření (i „všechno“ může být zaměření), zvolte správný kompromis mezi univerzálností a kvalitou výstupu
  3. Studujte, žádný učený z nebe nespadl. A pokud se budete orientovat aspoň v základních pojmech, budete lépe schopní rozlišit pro vás podstatné vlastnosti a parametry
  4. Nenechejte se odbýt, v obchodě pečlivě vyzkoušejte více modelů od více značek. Mezi jednotlivými modely je mimo jiné rozdíl ve velikosti a záleží, co vám padne do ruky. Napříč značkami se mění také logika ovládání, zkuste si, co vám vyhovuje nejvíc
  5. Ptejte se. V obchodě, známých, na internetu.

Zbývá mi vám jen popřát, abyste se svým rozpočtem nakládali obezřetně a s rozumem a pokud je váš rozpočet na hraně těch nejlevnějších nových kusů, není od věci se podívat i po použitém zboží. Zejména objektivy nepodléhají tak překotnému vývoji a i deset let starý objektiv vám může udělat velkou službu.