Hlavní stránka Kultura Květen ve Zlíně patří mladým hudebníkům

Květen ve Zlíně patří mladým hudebníkům

0

Státní ZUŠ v kraji přicházejí s projektem, který dá téměř padesáti vybraným žákům možnost vyzkoušet si práci profesionálního hudebníka. Na sérii tří květnových koncertů se individuálně a pod vedením pedagogů připravují už od podzimu. Partnerem projektu je Filharmonie Bohuslava Martinů, která je zastoupena pětadvaceti hráči orchestru, ti jsou zároveň mentory svých dočasných malých kolegů. Koncerty se uskuteční v Arcibiskupském zámku v Kroměříži 22. května, v Domě kultury v Uherském Brodě o den později. Vše vyvrcholí veřejným happeningem v rámci akce ZUŠ Open za účasti Magdaleny Kožené a dalších osobností (slavných absolventů zdejších státních ZUŠ) v parku Komenského ve Zlíně 30. května, následnou veřejnou generálkou a vrcholem bude večerní koncert v nedalekém Kongresovém centru. 

 “Malí velcí filharmonici” budou mít velkolepý závěr, vytvoří partnerství tří významných událostí. Zmíněného projektu, jehož pořadatelem je Spolek Zuška?Zuška! (22 veřejných ZUŠ v kraji), ZUŠ Open (národní happening na podporu ZUŠek pořádaný Nadačním fondem Magdaleny Kožené) a 57. Zlín Film Festivalu. Pro ten letos Spolek Zuška?Zuška! už potřetí připravil dramaturgii Divadelní zóny v parku Komenského a naopak festival vyjádřil začleněním ZUŠ Open a koncertu Malí velcí filharmonici do svého programu podporu základnímu uměleckému vzdělávání.

„Spolupráce s FBM nás motivovala k přizvání do funkce hlavního dirigenta projektu hudebníka a šéfdirigenta orchestru Vojtěcha Spurného,“ řekla předsedkyně Spolku Zuška?Zuška! Martina Hniličková. „Program jsme koncipovali tak, aby byl schopen oslovit širokou veřejnost. Zazní skladby Petra Ebena, Václava Trojana, či Edvarda Griega,“ upřesňuje předsedkyně spolku a zároveň ředitelka ZUŠ Zlín. V rámci projektu Malí velcí filharmonici se představí navíc mimořádně talentovaní mladí sólisté, kteří oslnili i v zahraničí a jsou držiteli prestižních ocenění, zlatých oříšků ČT a dalších cen.

„Jsme rádi, že několikaletá práce Spolku Zuška?Zuška! poutá pozornost na národní úrovni. Tento projekt připravujeme dva roky. Věříme, že přineseme našim žákům mimořádný vklad do dalšího života, už samotné zkoušky mají úžasnou atmosféru a překračují naše očekávání,“ dodává manažerka projektu Jana Kubáčová. Její slova potvrzuje i dirigent Vojtěch Spurný: „Kontakt s dětmi a jejich bezprostředností je velmi osvěžující a člověk si při něm uvědomí, nakolik ho už pohltila “orchestrální rutina” a že je možné v sobě znovu obnovit přirozenou radost z muzicírování. A to už vůbec nemluvím o tom, že podobné projekty a jejich podpora jsou svého druhu investicí do budoucího publika filharmonie!“ Klady spolupráce na projektu zušek vidí i ředitel FBM Josef Němý: „Účast hráčů filharmonie ve společném orchestru s žáky ZUŠ z mého pohledu zvýší pozitivní renomé naší filharmonie. Pro žáky jsou jistě naši hráči velkými vzory. Možnost zahrát si s nimi ve společném orchestru pak určitě umocní jejich chuť na sobě pracovat. A jejich nadšení zase pozitivně působí na naše hráče.“

Mezzosopranistka světového formátu Magdalena Kožená se dlouhodobě vyjadřuje k nutnosti podporovat umělecké vzdělávání. Z těchto aktivit vzešel její Nadační fond, jehož letošním cílem je upozornit na ZUŠ celorepublikovým happeningem pod názvem ZUŠ Open. Po celé republice se ho účastní přes 350 škol a svou přítomností mu vyjadřují podporu desítky známých osobností. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ upřesňuje důvody svého odhodlání Magdalena Kožená. „Jako absolventka ,lidušky‘ si dobře uvědomuji, jak zásadní jsou právě první léta hudebního vzdělávání. O tom, zda se dítě bude nebo nebude zajímat o umění, rozhodují nejen rodiče, ale často také právě učitelé v ZUŠkách,“ dodává k projektu zakladatelka a patronka nadačního fondu.

Přítomnost Magdaleny Kožené ve Zlíně bude součástí happeningu v Divadelní zóně 57. Zlín Film Festivalu v parku Komenského, který připravila Zuška?Zuška!. Zpěvačku bude doprovázet například David Mareček, generální ředitel České filharmonie, ale narazíte zde i na řadu dalších osobností z uměleckého světa. Aktivity státních ZUŠ v kraji podpořili známí bývalí absolventi těchto státních škol – hudebník Jiří Pavlica (ZUŠ Uherské Hradiště), houslistka a koncertní mistr FBM Ivana Kovalčíková (ZUŠ Slavičín), hudebník Felix Slováček (ZUŠ Zlín), herečka Eva Josefíková (ZUŠ Uherské Hradiště), výtvarník Boris Jirků (ZUŠ Zlín) a další. Někteří z nich přislíbili i osobní účast. Státní ZUŠ připravily na odpoledne v parku Komenského pestrý program pro širokou veřejnost. Zazní muzika, představí se i orchestr Malí velcí filharmonici, na programu jsou divadélka, výtvarné dílny, taneční vystoupení a další.

Během zkoušek orchestru vznikly krátké video upoutávky, kde účinkují herci literárně dramatických oborů a za kamerou stojí čerství absolventi ZUŠ. Zároveň celý průběh a proces, kdy se z žáků stávají téměř profesionální hudebníci, zachycuje štáb IS Produkce. Výsledkem bude časosběrný snímek, který bude mít premiéru na podzim.

Další důležitou oporou projektu se stala zlínská fotografka Martina Crlová. Dokázala zaznamenat obrazem myšlenky projektu – hudba patří do ulic a děti žijí uměním. Výstava těchto fotografií bude ve foyer Kongresového centra ve Zlíně od konce dubna do 12. května.

Předvojem koncertního turné Malí velcí filharmonici a Divadelní zóny, kde v průběhu celého filmového festivalu zušky naleznete, bude 13. 5. Multižánrový festival Zuška?Zuška! s podtitulem Zuškování?! v parku. Nabídne interaktivní program pro širokou veřejnost, výtvarné a hudební dílny pro děti, taneční i hudební vystoupení.

25. 4.–12. 5. – výstava fotografií Malí velcí filharmonici
13. 5. – Multižánrový festival Zuška?Zuška! S podtitulem Zuškování?! V parku
27. 5.–3. 6. – Divadelní zóna 57. ZFF

Koncerty Malí velcí filharmonici

22. 5. Kroměříž – Arcibiskupský zámek, 18.00 hod

23. 5. Uherský Brod – Dům kultury, 18.00 hod

30. 5. Zlín:

  • V parku se ZUŠ Open a Magdalenou Koženou 14.00hod
  • Národní tisková konference k projektu ZUŠ Open 15.00 KC
  • Veřejná generálka v KCZ 16.00 hod
  • Závěrečný koncert KC Zlín v 19.00 hod

Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz