Hlavní stránka Sport Na in-line závody se do Kroměříže sjeli světoví profíci

Na in-line závody se do Kroměříže sjeli světoví profíci

0

autor: Pavel Franc

Jedenáctý ročník aggressive in-line závodů v Kroměříži Royal in-line cup se uskutečnil v sobotu. Poprvé v historii se soutěže v kategorii Pro zúčasnitli skutečně profesionální jezdci z různých koutů světa. Totéž platí také o samostatné kategorii Women. „Soutěž profesionálů, ani samostatná sekce pro ženy a dívky se v České republice dosud nejela,“ upozornil pořadatel soutěže Petr Neuman.

Celkem se na závody zaregistrovalo šedesát pět závodníků, na místo konání jich dorazilo jedenapadesát. Závodnic se předvedlo pět, junioři čtyři a k tomu šestadvacet amatérů a šestnáct profesionálů. „Největším zpestřením na startu bylo sedmnáct zahraničních jezdců z USA, Španělska, Brazílie, Irska, Lotyšsko, Polsko, Chorvatsko a Slovenska,“ vypočítal Neuman.

K vidění byly náročné triky v podaní profi jezdců, ale zahanbit se nenechali ani amaterští burslaři. Diváci mohli vidět salta v třímetrových výškách, otočky kolem vlastní osy jezdců v rotacích 360, 540, 720 a dokonce i 900 stupňů. Poutavé byly i různé způsoby sjíždění zábradlí. To vše se odehrálo ve skateparku u zimního stadionu v Kroměřiži, který před závody doznal velkých změn vystavěných překážek, včetně nového natření sportoviště.

Do finále postoupilo deset nejlepší jezdců, kteří v kvalifikaci předvedli podle porotců nejlepší jízdy. V kategorii Pro se umístili na vítězných postech Tin Hadžiomerspahič z chorvatského Záhřebu, druhý skončil Tomek Przybylik Rybniku v Polsku a „na bednu“ se dostal také Španěl Aritz Ortega z Malagy.

Amatérskou kategorii ovládl Polák Karol Byrski z Krakowa, druhý byl domácí pořadatel Petr Neuman a třetí Petr Doležal z Jihlavy.

V kategori Junior zvítězil Damian Forro z Havířova, za ním skončil Kryštof Glemba z Kroměříže a trojici uzavřel také kroměřížský Tadeáš Konečný nejmladší účastník závodů.

Soutěž něžného pohlaví ovládla Eva Šmejkalová z Prahy, druhá se umístila Jana Danielová z Bratislavy, třetí pak Daniela Dolinská z Púchova.

Za nejlepší triky dne dostali ocenění Nils Jansonsz lotyšské Jurmaly a Yuri Botelho z Barcelony.

„Odhadem se příšlo za celý den podívat osm set lidí. Chtěl bych poděkovat sponzorům, přátelům, kteří pomáhali s přípravami a v neposlední řadě divákům, kteří téměř po celý den v teplotách kolem třiceti stupňů  povzbuzovali jezdce k předvedení lepších a lepších triků,“ uzavřel Neuman.