Hlavní stránka Zprávy Náměstí T. G. Masaryka proťala světelná čára za Palacha

Náměstí T. G. Masaryka proťala světelná čára za Palacha

0

Čtyřicet osm let po smrti Jana Palacha na následky protestního sebezapálení vzplály ve Zlíně desítky malých ohníčků. Podruhé, po loňské premiéře, zasvítila do tmy čára spojující vrchol náměstí T. G. Masaryka. s úpatím Gahurova prospektu vytvořená ze svíček. Iniciátor happeningu Petr Dosoudil neskrýval nadšení, že i letos se do akce zapojily desítky lidí, které pomohli Palachovu památku uctít.

„Netušil jsem, že se letos opět podaří dosáhnout čárou až na vrchol kopce,“ uvedl výtvarník Dosoudil k tvorbě obrazce, která začala v 16 hodin na spodním konci. „Ta paměť národa se podle mě musí existovat a musí v lidech rezonovat. A toto se tady dnes možná opět podařilo,“ dodal iniciátor.

Celkem v centru Zlína hořelo přes šest stovek svíček. Pět set z nich poskytli zástupci projektu Živý Zlín, zbylé přinesli sami účastníci akce. „Líbilo se mi, když kolem procházela skupinka očividně studentů, kteří se ptali, co se tady děje. A když jsem jim vysvětlila, že chceme uctít památku Jana Palacha, bylo vidět, jak to v nich rezonuje,“ sdělila Jana Kubáčová za Živý Zlín.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web