Hlavní stránka Příroda Pachové ohradníky na Zlínsku snižují počet nehod až o 85%

Pachové ohradníky na Zlínsku snižují počet nehod až o 85%

0

autor: Ludvík Valouch

Na dalších místech ve Zlínském kraji budou stát pachové ohradníky, které slouží jako prevence před dopravními nehodami způsobenými zvěří. Tento projekt pokračuje v kraji už pátým rokem. „Pachové ohradníky necháme nainstalovat na místa vybraná ve spolupráci s jednotlivými mysliveckými sdruženími. Tyto lokality vycházejí z údajů o dopravních nehodách se zvěří vedených v evidenci zlínského Krajského ředitelství Policie,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Ivan Mařák.

Rozložitelná pěna se nanáší na dřevěné kolíky, stromy nebo keře. Její zápach se podobá pachům spálenišť, predátorů a člověka. To má zvěř upozornit, že v okolí se nachází nebezpečí. Zvěř tím zpozorní a reaguje na varovné signály. Pracovníci krajského úřadu nakoupí potřebné věci pro instalaci a ty pak rozdělí mezi vybrané uživatele honiteb. Ti pěnu nanesou na určená místa a poté povedou statistiku srážek vozidel se zvěří.

Projekt se ve Zlínském kraji podporuje od roku 2011. Už v tomto roce znatelně klesly nehody zaviněné zvěří. „Na silnici mezi Horní a Dolní Lhotou se počet nehod snížil z původních čtyřiceti devíti na sedm. I v Záhlinicích, Vsetíně nebo Uherském Ostrohu byly podobné výsledky po ošetření silnic pachovými ohradníky,“ uvedl mluvčí Zlínského kraje Jan Vandík.