Hlavní stránka Publicistika Petr Neuman: Světové in-line jezdce přilákáte jen na prize money

Petr Neuman: Světové in-line jezdce přilákáte jen na prize money

0

zdroj: archiv Petra Neumana

Kroměříž díky němu a jeho přátelům ožije v červnu soutěží in-line bruslařů. V sobotu 13. června se do hanáckého města sjedou zkušení jezdci nejen z Evropy a místní bruslaři je budou moci napodobit. Petr Neuman se o akci podobné velikosti pokoušel už dlouho, ale bez úspěchu. Letos se mu konečně úsilí vyplatilo a jedenáctý ročník Royal In-line cupu bude nabitý.

Proč tyto závody pořádáte?

Závody pořádám hlavně kvůli podpoře tohoto sportu v České republice. Beru to jako osobní zájem. Cílem vždy bylo rozšířit tento sport do široké veřejnosti, aby byl vnímán stejně jako hokej či fotbal. Bohužel podmínky dodnes nejsou ideální tak, jako ve státech Evropské unie či USA. Dále aby lidé v České republice v tomto sportu viděli opravdu sport a ne nějaké „feťáky“. S tímto srovnáním díky stylu oblíkání se komunita tohoto sportu setkávala v minulosti, zejména v začátcích, tedy zhruba 1997 až 2005, velmi často. U starší generace zřejmě tento názor nezměníme, ale u mladších generací, které už mají své děti, se to daří. Tyhle děti začínají provozovat tento sport pod záštitou rodičů a to beru jako úspěch.

Jak se vám podařilo přilákat borce ze světa?

Tuto část závodů jsem chtěl realizovat už hodněkrát, bohužel jsem vždy pohořel. Možná to souviselo i s neznámostí tohoto sportu v očích občanů, respektive jednatelů firem. Nicméně na hodnotné ceny profi jezdce nikdy nepřitáhnete. Musí být prize money. Vždy byl problém dostat peníze od sponzorů místo hodnotných cen. Dalším problémem byly kontakty na tyto jezdce. Všemu hodně pomohla sociální síť Facebook a také osobní účast na světových závodech v zahraničí. Od roku 2007 naše závody pravidelně navštěvovali závodnici z Polska, kde tento sport zažívá velký boom. Na „koučing“ jezdců ze zahraničí jsem se dohodnul s jedním z nejlepších jezdců v historii tohoto sportu v Česku Jarou Mrštným z Teplic. On se stará o celou agendu zahraničních jezdců včetně proplacení letenek u oficiálně pozvaných jezdců. Hodně jezdců zná i osobně. Je totiž vítězem největších světových streetových závodů v Amsterdamu. Třeba IMYTA 2005.

Kolik závodníků odhadujete, že se zúčastní?

Historický rekord máme padesát sedm účastnících se závodníků. V průměru se účastní kolem osmatřiceti až pětačtyřiceti závodníků. Letos očekávám průměrnou účast v závodech, jelikož hodně místních borců se „lekne“ kvalitních profi jezdců ze zahraničí.

Kdo jsou lidé, kteří závody pořádají?

Pořadatel byl do roku 2005 prakticky jeden. Od dalšího roku stoupaly závody na kvalitě a účasti jezdců a rovněž se zvyšovaly i nároky na organizaci závodů. Byly proto dva organizátoři. Současné závody jsou stejné a navíc jeden člověk řeší zahraniční jezdce. Tým tvořím já, Jakub Riedr a Jára Mrštný. Celé klání s organizací by se ale neobešlo bez dalších osmi až deseti lidí, kteří pomáhájí při úpravách a opravách skateparku a dalších pomocných pracích při konání závodů.

Na webu závodů jsem napočítal v sekci Historie devět předchozích ročníků. Jeden mi tam tedy chybí. Který to je? Opravdu se poslední závody konaly v roce 2012?

Ano, poslední závody byly opravdu v roce 2012. Hlavním důvodem uspořádání jedenáctého ročníku až v tomto roce byla právě účast zahraničních jezdců. V sekci chybí ročník 2005. Byl dobře rozjetý, bohužel velmi brzy začalo hodně pršet. Závody se nedojely.

Budou profesionálové a amatéři závodit ve stejné kategorii, nebo zvlášť?

Systém účastníků závodů je rozdělený, tak aby opravdu dobří jezdci jeli jinou kategorii než ti, kteří tak dobří nejsou. Rovněž i proto, aby závody mohl jet každý, kdo se tomuto sportu věnuje. Rozdělení do kategorií je ale jen určitým návodem. Pokud se účastník cítí, že jezdí hodně dobře, muže jako patnáctiletý jet klidně profi kategorii.