Hlavní stránka Lifestyle Série setkání ve Zlíně přiblíží rok cestování po Asii

Série setkání ve Zlíně přiblíží rok cestování po Asii

Foto: J. Frank

Jakub Frank cestoval rok po asijských zemích a teď se chystá na sérii povídaní v baru Nový svět ve Zlíně. Po návratu do vlasti založil s kamarádem cestovatelský klub Travel Native, ve kterém chtějí zprostředkovat svou autentickou zkušenost z cestování i ostatním lidem.

Kdo jste a o čem se chystáte povídat?

Ahoj, jsem Kuba a v září připravuji povídání o Malajsii, Bali, Srí Lance, Indii a Nepálu. Bude to ve Zlíně každou středu v Novém světe.

Co si z povídaní lidé odnesou?

Hlavně pocity, nové poznání, zajímavé informace a chuť danou zemi navštívit. Mám připravené fotky, pár videí a spoustu zážitků, historek a situací, které se od stolu těžko vymýšlí. Věděli jste třeba, že Bali není až takový ráj, jak si ho představujeme, a že v Nepálu někteří lidé žijí z jednoho dolaru na den, ale i o ten jsou ochotni se podělit?

Co vás přimělo takovéto povídaní uskutečnit?

Za dvanáct měsíců cestování jsem se naučil víc než za šestnáct let studia. Uvědomil jsem si spoustu věcí, které mi doma v Evropě nedocházely a ani dojít nemohly. Došlo mi, jak se máme krásně, jak pohodlné a úžasné životy žijeme a jaká je realita okolního světa. Během roku na cestě jsem neměl vážnější problém. Měl jsem štěstí. Rozhodl jsem se svému osudu a štěstí vrátit tuto službu tím, že budu povídat lidem o zemích dalekých.

Foto: J. Frank

Víme o vás, že jste po návratu s kamarádem vytvořili projekt Travel Native, kde chcete i ostatním lidem umožnit cestovat do exotických zemi. Do kterých zemí třeba teď děláte zájezdy a jak to funguje?

Na začátku je důležité říct, že neděláme zájezdy. Nevozíme sebou deštníček a bedekry. Je to autentická cestovatelská dovolená, během které člověk pozná místní kulturu, zvyky a životy místních obyvatel. Nechceme lidi vozit do resortu, ale dát jim skutečný zážitek. V listopadu odlétáme s první skupinou lidí do Nepálu a v lednu na Srí Lanku. Pote plánujeme objevit další zajímavé destinace, kam budeme vodit lidi. Funguje to tak, že se snažíme dávat práci místním lidem tím, že nám zprostředkují ubytování, uvaří jídlo, udělají nám průvodce a ukážou nám ta nejzajímavější místa. Kdo jiný přeci zná svou zemi lepe, než místní lidé?

Foto: J. Frank

Proč jste se do takového projektu vůbec pustili?

V první řadě chceme lidem dat zážitky, na které nezapomenou. Nechat je odpočinout a užít si život. Ve druhé řadě jim chceme dát možná i příležitost dostat malý kopanec do zadku. Dnes tady žijeme v neuvěřitelně komfortní době s malými starostmi, které se nám zdají obrovské. Člověk by měl objevovat a zjistit, jak to funguje na opačném konci světa. Elektřina a teplá voda je luxus, který bereme jako samozřejmost a plýtváme jím. Rádi bychom lidem ukázali, jak cestovat a žít zodpovědně.

Kdy se můžeme těšit na první povídání a o čem bude?

Poprvé promluvím ve středu 6. září od 18:30 v Novém světě ve Zlíně. Začínáme Malajsií.