Hlavní stránka Kultura Blíží se dvoudenní festival studentských filmů

Blíží se dvoudenní festival studentských filmů

0

zdroj: REC fest

Studentským filmem ožije od 24. do 25. března zlínské Velké kino. Právě tento termín si totiž vybrali studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pro první ročník svého festivalu s názvem Rec Fest. Ten má divákům nabídnout nejen hrané a animované filmy zlínských studentů ateliérů Audiovizuální tvorba a Animace, ale i ochutnávku zahraniční tvorby.

„REC je zkratka pro slovo recording. A právě ten pocit, když se zapne kamera, je neuvěřitelný adrenalin. Proto jsme se rozhodli použít tuto zkratku do našeho názvu a typickou červenou ikonku nahrávání pro celý festivalový vizuál,“ vysvětluje jeden z organizujících studentů Martin Čtvrtečka.

Program festivalu je rozdělený do několika pásem. V tom hlavním bude divákům nabídnuto to nejlepší, co na fakultě multimediálních komunikací vzniklo za celý rok 2013. Aby však nezůstalo jen u toho nejnovějšího, vytvořili studenti i retrospektivní pásmo, které představí studentské filmy i staršího data výroby. „Diváci se určitě nudit nebudou. V programu najdou komedii, drama, historický film, fantasy, animované filmy nebo videoklipy. Zkrátka od každého něco, abychom ukázali, co vše umějí naši studenti zrealizovat,“ doplnil další student Jindřich Kavina, který má na Rec Festu na starost filmový program.

Kromě domácí tvorby se můžou diváci těšit i na filmy z dalších vysokých filmových škol. V pondělí večer se se svojí tvorbou představí VŠMU z Bratislavy a v úterý odpoledne vnese na plátno trochu exotiky pásmo z turecké Istanbul Kültür University.

V rámci festivalu také organizátoři udělí celkem čtyři ceny, které navrhli a vyrobili Rostislav Zapletal a Jiří Liška, studenti ateliérů Průmyslový design a Design skla. Dvě z nich si odnesou tvůrci v rámci soutěžního pásma v kategorii Nejlepší hraný film a Nejlepší animovaný film za rok 2013. Tyto filmy bude hodnotit tříčlenná odborná porota ve složení Kamila Zlatušková, Rudolf Biermann a Luděk Havel.

Další z cen udělí sami diváci prostřednictvím hlasování přímo v prostorách Velkého kina. Poslední cena pak poputuje do zahraničí a bude rozhodnou o ní studenti FMK v kategorii Cena za nejlepší zahraniční film. Vyhlášení se uskuteční v úterý večer ve Velkém kině.

Kromě filmů čeká na návštěvníky Rec Festu mnoho dalšího. V předsálí kina bude umístěná speciální chill-out zóna, kde si budou moct diváci odpočinout a dobít energii pro další filmová pásma. Sedací vaky, čerstvá káva, popcorn, internetové připojení, deskové hry nebo zajímavé čtení jsou ukázkou toho, co vše bude kromě filmových zážitků zaručovat příjemně strávený den.

Ve večerních hodinách se program přesune do Golem Music Clubu. Na pondělí připravili studenti vystoupení kapely Nylon Jail, která se může pyšnit titulem Objev roku letošního ročníku hudebních cen Vinyla. Po nich se představí skupina Homunculus tvořená z bývalých studentů FMK. V úterý bude klubový program pokračovat formací čtyř DJs podpořených VJ performancí.

„Jedná se o první ročník a doufáme, že rozhodně nebude poslední. Věříme, že máme co ukázat a že si návštěvníci trochu uvolněnější atmosféru festivalu oblíbí. Určitě bude do dalšího ročníku co zlepšovat, ale to je právě to, co nás na tom baví. Tak doufáme, že nás Zlíňáci v našem snažení přijdou podpořit,“ shrnul na závěr Martin Čtvrtečka.

Oficiální program ve Velkém kině začne v pondělí 24. března v 16 hodin. Vstupné do kina i Golem Music Clubu je zdarma.