Hlavní stránka Kultura Filmový festival vzdá hold zlínským filmovým velikánům

Filmový festival vzdá hold zlínským filmovým velikánům

0
foto: archiv M. Vavruši

foto: archiv M. Vavruši

Zlínská filmová tvorba letos slaví osmdesáté výročí a letošní 56. ročník Zlín film festivalu bude slavit s ní. Stala se proto také inspirací pro tvůrce festivalového vizuálu. V Kongresovém centru Zlín ho představili zástupci festivalu společně s dalším unikátním projektem, který se ohlíží do historie zlínského hraného filmu pro děti a mládež.

Černobílé fotografie Hermíny Týrlové, Karla Zemana, Josefa Pinkavy, Zdeňka Lišky a dalších významných osobností, které se nesmazatelně zapsaly do dějin české kinematografie, budou v rámci festivalu připomínat jeho slavnou minulost. „Základ koncepce tvoří portréty či práce těchto osobností ve spojení s výraznou plochou, zářičem“ uvedl autor vizuálu Zdeněk Macháček. „Výročí připomene na reklamních nosičích i číslice 80, která se bude objevovat za ročníkem festivalu ve formátu 56/80 Zlín Film Festival 2016,“ doplnil.

„Chtěli jsme vyzdvihnout zásluhy a talent významných tvůrců – režisérů, kameramanů, scénáristů, animátorů, ale i hudebního skladatele, a přiblížit jejich osudy veřejnosti,“ vysvětlil výkonný ředitel festivalu Martin Pášma.

S jejich tvorbou a životními příběhy se budou mít možnost seznámit i návštěvníci letošního festivalu. Zhlédnout budou moci snímky promítané v obsáhlé sekci „Pocta velikánům – 80 let filmového studia ve Zlíně“, ale výstavy fotografií připomínající slavnou zlínskou filmařskou éru i její protagonisty. Dějiny zlínského filmu připomenou i profily osobností na webových stránkách festivalu.

Festival však připomene i dnes už pozapomenuté herecké hvězdy. Objevily se v dětských rolích ve filmech pro děti a mládež, které ve Zlíně vznikaly od šedesátých let. Organizátoři Zlín Film Festivalu pro ně plánují v rámci letošního ročníku speciální setkání. „Rádi bychom zjistili, jak na filmování dnes vzpomínají, zda ovlivnilo jejich další život nebo třeba co jim dalo setkání s významnými filmaři,“ předeslal Pášma. „Vyzýváme tímto všechny herce a herečky dětských rolí, aby se nám přihlásili. Odměnou jim bude volná akreditace na festival a účast na party bývalých dětských filmových hvězd,“ upozornil.

první pomoc banner