Hlavní stránka Kultura FOTOREPORT: V Prštném uzavřeli hodovou sezónu

FOTOREPORT: V Prštném uzavřeli hodovou sezónu

0

Poslední hody v roce, takzvané Katerinské, se konaly o sobotním předvečeru svátku Kateřin v Sokolovně zlínské části Prštné. K poslechu, zpěvu a tanci hrály střídavě cimbálové hudební soubory Vonica a Linda a jejich oddíly předvedly hodovníkům svá pěvecká i taneční vystoupení. Speciální je na Katerinských to, že jsou vždy poslední v roce.

„Podle pověstí svatá Katerina bere hudcům smyčce a housle a schovává je. Hudci je potom vytahují až na jaro na fašank a hrají znovu celý rok,“ vysvětlil podstatu veselosti osmnáctiletý člen Vonice Jakub Dokoupil. Na vesnici jsou hody tradičně celodenní, chasa vyzvedává stárka a stárku – nejlepší tanečníky – a obchází s nimi ves od domu k domu. Beseda a oslava u cimbálu, jaká byla k vidění v Prštném, je na venkově zakončením celodenního veselí.

Atmosféra v sokolovně byla velmi veselá, což bylo slyšet i v blízkém okolí budovy. Mnoho návštěvníků, starých i mladých, kterých přišlo kolem stovky, se dávalo do tance a zpěvu. „Jsem tu kvůli folklóru, kterým žiju. S manželem jsme chodívali tančit ještě za svobodna a teď, když máme už velké děti, můžeme chodit pořád,“ podělila se o své nadšení z lidové muziky pětačtyřicetiletá návštěvnice akce Petra Sousedíková.

Vonica má s pořádáním Katerinských hodů mnohaleté zkušenosti. „Soubor, na nějž jsme navázali, je začal pořádat v roce 1940 a od té doby se nekonaly pouze dvakrát – v roce 1968, nebo 1969 a roku 1989,“ upřesnil devětačtyřicetiletý organizační vedoucí Vonice Ivo Urban. Repertoár souboru tvoří převážně slovácké písně. „Z drtivé většiny Vonica hraje lidové písně, které nemají autora. Ty se tradují a zapisují, nicméně my je nevytváříme. Zpíváme ze zpěvníků nebo z odposlechu od jiných muzik,“ přiblížil zaměření souboru Urban.

Kromě hudebních vystoupení byla součástí programu i bohatá tombola, čítající ceny od obložených talířů přes zubní kartáčky až po stavební nářadí. Za pět korun si mohli lidé koupit jeden kupon, a pokud nebyl výherní, alespoň pobavil lidovou radou nebo hláškou, jež na něm byla napsána.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GFoiGosb7nI[/youtube]

[fbphotos id=545319188831158]