Hlavní stránka Kultura Malá scéna hostila galavečer projektu Percipio

Malá scéna hostila galavečer projektu Percipio

0

Letošní již pátý ročník projektu vedeného studenty UTB a zaštiťovaného nadací Charty 77 Konto bariéry se uskutečnil v divadle na Malé scéně ve Zlíně. Projekt se rozhodli také podpořit hokejisté univerzitního týmu, kteří věnovali dobrovolné vstupné z nedávného hokejového zápasu proti Aalto Univerzity of Helsinki. Kromě hudebního vystoupení a bohatého rautu na návštěvníky čekala hlavně dobročinná aukce, jejíž výtěžek šel na tři mladé muže ze zlínského kraje, kterým se tento projekt snažil letos pomoci.

Prvním z těchto tří mužů byl teprve čtrnáctiletý David Hrabčík trpící „nemocí obrácených kloubů“. Největší Davidovou zálibou je florbal na elektrickém invalidním vozíku. Právě ten se mu Percipio snaží zajistit, aby se tomuto sportu mohl naplno věnovat.

Příběh dalšího muže, ke kterému nebyl osud ani zdaleka milosrdný, je bratr studentky čtvrtého ročníku FMK. Život Davida Lukse začal na olomoucké klinice, kde začali i jeho zdravotní potíže. Při porodu došlo ke krvácení do mozku a David je od té doby odkázaný pouze na své nejbližší. Peníze od dárců by mu měly zajistit základní zdravotnické pomůcky, které ke svému životu tak potřebuje.

Posledním mužem je Marek Junaštík, který je sice už od narození na invalidním vozíku, ale s osudem se bije jako lev. Donedávna hrál za Zlín sledge hokej a pomáhal zlínský tým už od začátku budovat a za svůj největší úspěch považuje účast na mistrovství světa. Kvůli prohlubujícím se zdravotním potížím se už na vysněnou paralympiádu nedostal. Peníze pro Marka půjdou na nový invalidní vozík.

Celým večerem provázel a aukci řídil herec zlínského divadla Radovan Král. Po krátkém úvodu a nastínění cílů projektu měli diváci možnost zhlédnout několikaminutové medailonky všech tří mužů. Nutno podotknout, že velmi citlivě a dojemně natočených. Ze sálu se ozývaly přidušené vzlyky a smrkání. Jedno oko skutečně nezůstalo suché.

O kulturní zážitek se postarala kapel Dixseal, která zahrála hudbu v duchu blues a jazzu.

Do aukce se dostalo celkem devět předmětů. Část z nich darovala umělecká průmyslová škola, druhou část pak soukromý výrobce. Jednalo se o vázy všeho druhu, skleněný tác, atypickou sklenici na víno a, jak se později ukázalo, vysoce ceněné skleněné prasátko. Na všech těchto předmětech bylo umístěno logo akce, takže se jednalo o opravdu unikátní výrobky.

„Nemohli jsme se shodnout na tom, co dražit, protože se v předchozích ročnících dražily fotografie, obrazy, či šaty. Nakonec jsme se rozhodli pro vázy a keramické předměty,“ uvedl Lukáš Vaďura manažer projektu.

Dražba a následná sbírka přinesla podle Vaďury dohromady zhruba 30 000 kč. Nemalou měrou se na tom podílel poslední dražený předmět, tedy skleněné prasátko, které se z původní vyvolávací ceny pětset korun dostalo na rovných šest tisíc. Vydražila ho mladá studentka UTB. „Skupina lidí z naší fakulty se domluvila, že uděláme vlastní sbírku, a pak tady můžeme prožít adrenalin z dražby, takže celá cena nepůjde jen z mé kapsy. Do sbírky se zapojili také učitelé,“ uvedla na pravou míru Tereza Raidová, manažerka loňského ročníku.

Nedražili ale jenom studenti. „Jsem na této akci už podruhé a myslím si, že je to velice prospěšné, a z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké, když člověk trpí handicapem, a jak je důležitá pomoc ostatních lidí,“ řekla Michaela Havlásková, která se zapojila do aukce téměř o všechny předměty a se svým přítelem se přetahovala o padesátikoruny až dokonce.

Ti z vás, kteří se letos Percipia nezúčastnili, a neměli tak možnost tímto způsobem pomoci potřebným, se můžou zapojit třeba na přes rok, protože projekt se předává rok co rok na studenty nižšího ročníku FMK.

Fotogalerie na facebooku zde.

[fbphotos id=609185419111201]