Hlavní stránka Kultura Holešovská regata bude poprvé dvoudenní

Holešovská regata bude poprvé dvoudenní

0

autor: Michal Fedorko

Už tradičně budou zahrady zámku v Holešově patřit třetí červnový víkend rodinnému festivalu Holešovská Regata. Poprvé v historii bude festival v letošním roce dvoudenní. V pátek 20. června vystoupí písničkář Jaromír Nohavica se speciálním koncertem, ačkoli je o něm známo, že na festivalech vystupuje velmi výimečně. Přijede i se svým stálým hostem polským akordeonistou Robertem Kusmierskim, a po čtyřech letech se tak přestaví v holešovské zámecké zahradě. Ještě předtím bude v zámeckých zahradách patřit blues. Kapely Jazzzubs, Staří Psi a duo Radványi-Beňo zpestří divákům čekání na hlavní hvězdu pátečního večera.

Sobotní program pak bude ve znamení nejen celé řady dalších hudebních hvězd, ale také bohatého doprovodného programu pro dospělé i děti. Sobotním headlinerem programu bude stále populárnější kapela Kryštof, která po letních koncertech chystá minimálně roční pauzu. Dalším účinkujícím bude slovenská skupina No Name, která vystoupila už na historicky prvním ročníku festivalu.

Na pódiu se objeví také Jaroslav Uhlíř s kapelou a zazpívá nejznámější písničky z celé své kariéry. Chybět nebude ani kapela Zadáci, kteří svou recesistickou cover tvorbou překvapili při loňském ročníku. Letos se proto na festival opět vrací a vystoupí na hlavním pódiu. Zahrají ale další známé kapely a zpěváci jako například Support Lesbiens, Polemic, Jiří Schmitzer a Znouzectnost. Představí se i regionální umělci Jitka Šuranská, dvojnásobná kandidátka na letošní ceny Anděl, Elko Band a další.

I letos bude součástí doprovodného programu Mistrovství Holešova (a světa) v přejezdu vodní lávky ani Soutěž netradičních plavidel. Registrace posádek s plavidly už začala a pořadatelé už od podzimu registrují velký zájem z řad soutěžících posádek. Dá se tedy očekávat, že maximální kapacita plavebního kanálu, která je stanovena na pětadvacet plavidel, bude letos naplněna.  Plavidla budou kromě nadšenců z řad veřejnosti vyrábět i studenti a učni středních a učňovských škol Zlínského kraje.

Dále se budou moci návštěvnici projet na dračích lodích, k dispozici budou i aquazorbingové koule a další vodní atrakce. Na své si během festivalu přijdou také nejmenší návštěvníci, pro které bude připraven doprovodný program rozčleněný na čtyři tematické části:

Ležení středověkých rytířů na louce v zahradách – pro děti i dospělé budou připraveny ukázky šermířských soubojů, výstavka zbraní, dovednostní soutěže, focení s rytíři a projížďky na koních a ponících.

Kejklířské nádvoří  zámku – vystoupí pouliční divadla, žongléři, chybět nebude žonglérská a kejklířská dílna, kde se děti naučí žonglovat, chodit na chůdách a další komediantské dovednosti.

Prohlídky zámku s živými obrazy z historie Holešova – děti i dospělí budou moci navštívit vnitřní prostory zámku s živými výjevy ze starých pověstí, které se váží k Holešovu a holešovskému zámku. Na svých toulkách potkají Modrou paní a mnoho dalších postav.

Dětská hrací zóna na louce s Klokánkem Ríšou – k dispozici budou dětské atrakce zaměřené na pohyb a hru – skákací hrady, nafukovací atrakce, atletické disciplíny.

Protože bude poprvé dvoudenní, počítají pořadatelé s rozšířením stanové louky, kde mohou návštěvníci stanovat od pátku až do neděle. I letos bude připraveno hlídané parkoviště kol.