Hlavní stránka Kultura HOVORY H s dobře naladěnou kapelou Mirai

HOVORY H s dobře naladěnou kapelou Mirai

V první epizodě obnoveného seriálu Hovory H (hudby) vám představíme talentované mladé muzikanty z moravské kapely Mirai, která v pátek vystoupila ve zlínském klubu Fénix. Michal Stulík hraje na baskytaru, za bicími sedí Šimon Bílý a frontmanem je Mirai Navrátil. Přestože pod názvem Mirai hrají jen něco málo přes rok, už z rádia můžete znát jejich hity Dítě robotí a Cesta z města. V redakci Nočníku se rozpovídali mimo jiné i o tom, jaké je zlínské publikum.

V seriálu Hovory H vám budeme pravidelně představovat muzikanty a kapely ze Zlínského kraje a občas to osvěžíme i nějakým speciálem v podobě přespolního hosta, jako právě u tohoto prvního vydání s Mirai. Pokud máte tip na zajímavého hosta do pořadu (třeba i na sebe), pošlete nám jej na e-mail: redakce@zlinskynocnik.cz/web.

Jak dlouho hrajete? Jste poměrně čerstvý objev.

Mirai: Je tomu rok. 22. ledna 2015 jsme vydali debutový singl Dítě robotí. Už předtím asi půl roku jsme na tom dělali tady se Simonem (čti „Sajmon“, pozn. red.) i později s Majklem. Takže fakticky rok a půl, veřejně rok a něco.

Za ten rok se vám povedly minimálně dva rádiové hity. Čím to je, že vás ta rádia tak ráda hrají?

Mirai: Čím to je? Já nevím.

Michal: Dneska se hledá nějaký singl hlavně, že jo. A my jsme se trefili do toho.

Mirai: Asi jsme se trefili do vkusu rádií. A samozřejmě pomáhá náš label Universal music, a tak. Richard Krajčo nám taky pomáhá. Je tam spousta faktorů a to je otázka, je to alchymie. Nevím, čím to je, že právě naše písničky se lidem v rádiu zatím líbí.

Jak vám pomáhá Richard Krajčo?

Mirai: On nás v podstatě objevil. My jsme měli kapelu Dolls in the factory a už tehdá jsme jeli Inzerát tour s Kryštofem. No a on si vybral písničku Believe do filmu Křídla Vánoc. Tím jsme se docela propojili a potom, když hledal na další šňůru… Ne, já to motám. V podstatě tím, že jsme se seznámili, jemu se to zalíbilo, tak nás oslovil tady se Simonem, jestli nechceme nějak navázat na to, co jsme začali dělat ve sklepě už v průběhu Dolls in the factory, kdy to úplně neklapalo.

mirai 4a

Vaše písničky mají často sociální téma. Trochu o úniku ze stereotypu. Je to váš životní motiv?

Mirai: Asi bude, protože to, o čem zpíváme, ty naše písničky, vychází z našich životů, z našich příběhů. Nic složitého za tím není. Pokud o tom píšeme ty písničky, tak bych řekl, že to tak nějak cítíme všichni.

V klipu k cestě z města uniká z toho města panda. Proč právě panda?

Mirai: To se ptá úplně každý. Já vlastně nevím, jak mám odpovědět.

Michal: Já bych to řekl tak, že lepší teďka panda… Původně tam měl jet Simon na motorce v kožené bundě a v nějakém kakáči na hlavě. A pak nás napadlo, že panda, nějaké zvířátko tam dáme. Nechtěli jsme Simona.

A kdo v tom byl?

Mirai: To je tajné.

Michal: Děda.

Mirai: Děda, panda. Ten človíček, co si pak sundá tu masku na konci toho klipu.

Ve Zlíně jako Mirai hrajete poprvé?

Mirai: Jako Mirai hrajeme ve Zlíně poprvé.

Co očekáváte od toho publika? Určitě máte signály, jaké asi bude.

Mirai: Řekneme pravdu? My jsme hráli ve Zlíně i s těma předešlýma kapelama, já nevím, řekněme pětkrát. I v rámci Inzerát tour s Kryštofama, kde byl úplně vyprodaný Masters of Rock Café. A vždycky nám přišlo, že ten Zlín v něčem drhne a že v rámci tour to byly ty nejhorší koncerty zcela upřímně. A já doufám, že dneska se to změní a že to bude super. Protože není možné, aby tady v něčem byl zakopaný pes. Prostě to bude dobrý…

Michal: … a uvidíme.

Mirai: A uvidíme. Prostě je to sport.

Co znamená Mirai?

Mirai: Budoucnost japonsky.

Proč právě Japonsky?

Mirai: Protože jsem Japonec na půl. Taťka je Čech, mamka je Japonka. Narodil jsem se v Japonsku, tři roky jsem tam vyrůstal jako mimino. A potom taťka tíhnul ke své vlasti, takže překecal moji mamku, abychom byli tady.

Plánujete na základě toho vyjet do Japonska?

Šimon: Plány máme.

Mirai: Já bych strašně chtěl. Dokonce krom plánů byly i tendence. Já jsem oslovil mého napůl strejdu přes koleno, aby tam něco domluvil. Ono by to šlo, ale jsou tam dost vysoké náklady na letenky, na přesuny. Musí se vymyslet něco koncepčního, než třeba dva koncerty někde… Ale v případě, že si budeme chtít zajet na dovolenou, tak to můžeme spojit s nějakýma koncertama v Japonsku.

Myslíte, že Japonci vezmou češtinu?

Mirai: Já si myslím, že jo. Když jsem tam naposledy pouštěl svoji rodině češtinu, tak oni říkali: „Jé, co to je? To zní fajn. To jste vy? A to je anglicky?“ A zpívá se tam: „Hej, jsem dítě robotí.“ Je pravda, že tam nebylo ř a robot je mezinárodní slovíčko. Tak možná proto. Nevím, ale byli kulturně vlídní.

Odkud pocházíte jako kapela?

Michal: Já jsem z Nového Jičína.

Šimon: My jsme oba dva z Nového Jičína

Mirai: A já jsem z Frýdku-Místku

Takže moravská kapela.

Michal: Přesně tak.

Mirai: Já jsem slezský, skoro.

mirai 5a

Chystáte cédéčko?

Mirai: Cédéčko by mělo letos vyjít. My v těch postojích k albu jsme takoví rozvolněnější. Dneska ta doba je taková singlová. I ta rádia reagují na konkrétní písničky, na jednotlivé singly. Takže máme takový pocit, že není kam spěchat. Až se ta deska vydá, měla by to být fakt dobrá deska. Lepší než vydat dvě desky polovičaté, je vydat třeba jednu s tím, že to trošku potrvá.

Pro jaké publikum myslíte, že hrajete? Kdo je váš typický posluchač?

Mirai: Typický posluchač?

Šimon: Šárka Šimová.

Mirai: Zdravíme Šariš, Eliš, Majš. Já bych řekl, že oslovuje spíše mladší publikum tím, co jsme do teď udělali. A teďkom plánujeme vydat singl Divadlo, který si myslím, že bude zlomový v tom, že začneme oslovovat i výrazně starší publikum. Ale ta cílovka. To prostě člověk neovlivní, že hraje pro lidi staré, jak je on sám. Takže bude od desíti do pětatřiceti, čtyřiceti let ta nejpočetnější skupina lidí.

Zmiňovali jste Křídla Vánoc. Dostali jste ještě nějakou nabídku dělat hudbu do filmu?

Šimon: Seriál.

Mirai: Tam se jednalo o nějakých seriálech, ale ne, další nabídku do filmu celovečerního ne.

Chystáte spolupráci s někým z české hudební scény? Kdo by k vám pasoval?

Mirai: Meky Žbirka… Myslíte nějakou písničku, singl, nahrávku nebo koncertní spolupráci?

Tak i tak.

Mirai: Na podzim plánujeme klubovou šňůru. My jsme hodně propojení s klukama z kapely Nebe. Takže tam je velká pravděpodobnost, že pojedeme s nima. A ještě se jedná o nějakých jiných interpretech. Možná Sebastian, to je v jednání. A co se týče nějakého featu, tak…

Šimon: Light & Love

Mirai: To je taky v jednání. Možná…

Šimon: Ale náš sen je udělat společný song s Mirkem.

Mirai: Mekym Žbirkou.

Proč zrovna Meky?

Šimon: Protože má v logu Miro a my máme Mirai a vypadalo by to pěkně.

Mirai: My jsme byli na showcase Universal music a tam byla Mekyho manželka. My jsme si tak povídali a ona říkala, že jemu se ta naše hudba líbí. Tak jsme z toho měli radost a měli jsme chuť se mu ozvat a zeptat se ho, jestli bychom neudělali nějaký feat. A ještě jsme to neudělali, protože jsme nezískali odvahu. Ale možná to bude.

Jaké jsou vaše hudební vzory, zahraniční i české?

Šimon: Coldplay, máme rádi Imagine Dragons.

Mirai: U2, takové ty klasické kapely. Je pravda, že když jsme začali hrát česky, že jsem začal více vnímat tu českou scénu, kterou jsem do té doby téměř nevnímal. Poslouchal jsem zahraniční kapely a potom jsem začal více přemýšlet i nad těmi texty, nad těmi českými interprety. Tata bojs se mi líbí strašně moc. Z českých kapel… Co se vám ještě líbí? Samozřejmě Kryštof a tak. Spousta kapel je tady fajn. Xindl má super texty.

mirai 3a

Kde vás lidi můžou vidět příště?

Mirai: Za týden na plesu ve Frýdku-Místku. To je 12. února. Potom hrajem na dalším plesu, protože je plesová sezóna. Na plesu rádia Černá hora v Hradci Králové. A potom máme natáčení klipu, natáčení dalších věcí na desku, takže bude koncertní pauza, která skončí letní sezónou, majálesy, letní festivaly a tak.

Michal: Jinak další koncerty jsou na našich stránkách miraimusic.cz.

Souhlasíte s tím, že na české hudební scéně zavládla taková pozitivní vlna? Že už to není o smutku a depresi? A to se ostatně týká i vás.

Šimon: Já to vnímám hodně. Já ještě hraju nájemně s kapelou Light & Love a oni jsou takhle posazení hodně pozitivně. A právě Voxel a lidi kolem nich jsou na tom právě takhle. Takže já to hodně vnímám, že je ten trend takový.

Michal: Což je dobře. Aspoň je konečně nějaké světlo.

Šimon: Já myslím, že ve světě je dost bordelu a špíny a lidi potřebují na to občas zapomenout.

Co byste vzkázali mladým muzikantům, kteří třeba začínají a chtěli by taky do rádia?

Mirai: Já si myslím, že to nejlepší, co můžete dělat, je furt hrát, skládat a trávit co nejvíce času na zkušebně.

Šimon: A hlavně vás to musí bavit.

Mirai: To jsou takové obecné věci. A z těch konkrétních bych řekl, že nežli skládat sto písniček a nahrávat to v horší kvalitě, tak zaměřit se třeba na jednu, udělat s dobrým producentem dobrý zvuk, dobré všechno. Ať to jde třeba tlačit do těch rádií. Než utrácet peníze za celou desku, tak vybrat jednu písničku, ke které se udělá komplet všechno a ono to dneska může stačit. Takže to bych poradil já.

Všechno pro kapely