Hlavní stránka Kultura Hrad Malenovice má za sebou rekordně úspěšnou letní sezónu

Hrad Malenovice má za sebou rekordně úspěšnou letní sezónu

0

„Zatím máme k dispozici čísla za období duben až srpen a sezóna na hradě ještě zdaleka nekončí, ale i tak máme velký důvod k radosti. Malenovický hrad zatím letos navštívilo 11 250 výletníků, což je o 2 850 lidí více, než za stejné období loni. Je to pro nás jasný signál, že zvýšená péče, které se hradu dostalo v posledních letech, nese své ovoce,“ uvedl Antonín Sobek, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy, které hrad spravuje.

Návštěvnosti určitě pomohlo otevření nové expozice Zvířata na Zemi a člověk – do těchto výstavních prostor si zakoupilo vstupenku 2 300 lidí. „Toto číslo zahrnuje i speciální dětské prohlídky, které jsme návštěvníkům nabízeli každou prázdninovou neděli a které navštívilo asi 450 lidí. Mnohdy to byl přímo hrdinský výkon, vystoupat na hrad s dětmi i v těch největších vedrech, takže jsme za takovou přízeň moc rádi,“ popsal kastelán Luděk Bubeník.

Dvě speciální prázdninové noční prohlídky si nenechalo utéct 1700 výletníků všech věkových kategorií. „Tento údaj je také rekordní, zvláště u srpnové prohlídky jsme se dostali až k samým hranicím množství lidí, které ještě hrad zvládne. Museli jsme dokonce prodloužit otvírací dobu, aby všichni návštěvníci odešli spokojení,“ dodal kastelán.

A sezóna s letopočtem 2013 pro hrad ještě rozhodně nekončí. Ještě po celé září bude otevřen pro veřejnost denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. V říjnu pak bude pro širokou veřejnost otevřeno o víkendu vždy od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. „A chystáme i zajímavé akce – tou nejbližší bude připomínka Dnů evropského dědictví 15. Září. Hrad v ten den bude veřejnosti přístupný zcela zdarma včetně nové expozice Zvířata na Zemi a člověk a navíc v hradní hájence budou pro zájemce připraveny zdarma komentované prohlídky expozice Dřevo, proutí, sláma,“ pozvala pracovnice muzea Hana Čubanová.