Hlavní stránka Kultura Interaktivní výstava představí počátky filmu

Interaktivní výstava představí počátky filmu

0

Kinematograf je název interaktivní výstavy historických promítacích přístrojů, která bude k vidění ve v Baťově institutu. Expozice zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, přes promítací přístroje 19. století, až k promítačkám z konce 20. století. Slavnostní zahájení výstavy se bude konat ve čtvrtek 4. května a výstava potrvá do 25. června. Při vernisáži od 17:00 prožijí návštěvníci atmosféru prvních filmových projekcí v představení autora výstavy Romana Prokeše a Pavlíny Wolfové.

Vystavené předměty pochází z Prokešovy soukromé sbírky. „Lidé na výstavě uvidí jak historické promítací přístroje v původním nálezovém stavu, tak i projektory, které byly zrestaurovány nebo jsme je sami vyrobili dle historických vzorů, a jsou tak plně funkční. Díky vystaveným exponátům mohou návštěvníci poznat, co se vlastně skrývá za okénkem v kině, z něhož je promítán film,“ doplnil Prokeš.

Na výstavě si návštěvníci budou moci sami rozpohybovat první film od Eadwearda Muybridge a těšit se mohou i na bohatý doprovodný program pro děti a dospělé či komentované prohlídky. V sobotu 13. května se bude konat dílna pro děti, která představí filmového kouzelníka Georgese Mélièse. K příběhu průkopníka filmových triků si děti pod vedením lektorky Pavlíny Wolfové vyrobí papírový fotoaparát.

„Výstava návštěvníkům představí přístroje jako laterna magica, zoetrop, thaumatrop, promítací přístroje na kliku, projektory z počátku minulého století, ale připomene i ty z druhé poloviny dvacátého století, jejichž vrčení si mnozí pamatují z kamenných kin či filmových klubů,“ uvedla Adéla Šimová z oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Historický vývoj kinematografie před a po roce 1895, kdy se v Paříži konala slavná projekce bratří Lumiérů, představí v přednášce „Od počátku vzniku filmu“ Petr Novotný. Přednáška se uskuteční 17. května od 17 hodin. Během Galerijní a muzejní noci 19. května se mohou děti i dospělí těšit na tvořivou dílnu, která představí kouzla optických hraček z pravěku kinematografie.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web