Hlavní stránka Kultura Lukovský víceboj zvedl z pohovky celé rodiny

Lukovský víceboj zvedl z pohovky celé rodiny

0

Netradiční sportovní událost pro dospělé i děti s názvem Lukovský víceboj se v sobotu konala v okolí zříceniny lukovského hradu. Druhý ročník tohoto klání pořádaly společně občanské sdružení Ovisis a Spolek přátel hradu Lukova. Zhruba třicítka závodníků bojovala nejen se svým odhodláním a fyzickou kondicí, ale i s mrazivým počasím a sněhem. Povzbuzovat a užít si s ostatními dobré naladění přišlo dalších asi dvacet lidí.

„Snažíme se uspořádat akce pro malé i velké, aby se zabavili, ať už na hradě, nebo kdekoliv jinde. Je to činnost, která nás baví, a taky alespoň vytáhneme lidi od televize. Mrzí nás ale, že při úsilí, které nás to stojí, nepřichází více lidí,“ řekl jeden z pořadatelů akce Petr Ovčáček.

Sportovní disciplíny pro starší účastníky zahrnovaly běh pěšky nebo na běžkách na dva kilometry, hod kládou do dálky, tažení břemene, kterým byl jeden z pořadatelů na sáňkách, výběh z hradního příkopu a hod sněhovými koulemi na cíl. Menší děti měřily síly například na opičí dráze. Běžkaři měli oproti běžcům přece jen rychlostní nevýhodu, zvlášť když jejich ski pamatovaly Rakousko-Uhersko. „Jelo se mi dobře, jsem spokojený. V hodu kládou a tažení břemene se mi taky dařilo. I když mrtvá váha by se tahala lépe, než živá,“ přidává se smíchem účastník závodu v kostýmu rakousko-uherského vojáka z první světové války David Juříček.

Kromě historického vojáka jste se v ten den mohli v lukovských lesích setkat i s hraběnkou nebo tradičně oblečenými Valachy. V doprovodném programu se totiž hlasovalo i o nejlepší retromasku a na desítce soutěžících bylo vidět, že si se svým převlekem dali opravdu práci. Nakonec dostala nejvíc hlasů Marie Růžičková oblečená do pleteného svetru a rukavic, dlouhé sukně, kolem krku měla přehozenou kožešinu a na hlavě posazený výrazný barevně zdobený klobouk s umělými květinami. Navíc si pro výhru přijela na dřevěných běžkách i s dobovými hůlkami. „Můj kostým je zhruba z roku devatenáct set, viděla jsem jej nedávno v dokumentárním magazínu z regionů České republiky v televizi. V první místo jsem vůbec nedoufala, dokonce jsem ani málem nepřišla. Zvala jsem ale hodně známých a mohlo by jich přijít ještě víc,“ pověděla nejen o své inspiraci výherkyně.

Petr Ovčáček také zve veřejnost na další akce konané na hradě Lukov po celý rok a ujišťuje, že, vzhledem k narůstajícímu zájmu, si Lukovský víceboj najde místo v kalendáři i příští rok.

Komentovat, sdílet a udělit like jednotlivým fotografiím můžete přímo ve fotogalerii na Facebooku.

[youtube]http://youtu.be/TGMN8DQ4KSA[/youtube]

[fbphotos id=592420017454408]

Foto: Michal Fedorko