Hlavní stránka Kultura Stovky lidí si užily zlínskou Galerijní a muzejní noc

Stovky lidí si užily zlínskou Galerijní a muzejní noc

0

foto: Radek Ševčík

Třetí květnový pátek patřil ve Zlíně tradiční Galerijní a muzejní noci. Bohatý kulturní program si ve 14|15 Baťově institutu a na více než desítce míst ve Zlíně užily stovky lidí. Lidé mohli zdarma navštívit muzejní a galerijní expozice, hrad v Malenovicích nebo řadu soukromých galerií, kaváren, kostel či hvězdárnu. Ke zlínské noci se přidalo také Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích.

V Muzeu jihovýchodní Moravy si návštěvníci prohlédli stálou expozici Princip Baťa. Tuto expozici za pět hodin navštívila tisícovka lidí. Rovněž Krajská galerie výtvarného umění nalákala desítky milovníků umění do stálé expozice, kde mimo jiné byla k vidění i výstava kreseb a rukopisů Karla Hynka Máchy. Kromě toho pro ně kurátoři výstav připravili i několik komentovaných prohlídek.

Nezaháleli ani lektoři z muzea a galerie. V muzeu se totiž konala interaktivní výtvarná dílna, v níž si děti i dospělí vyzkoušeli práci na animovaném filmu. V galerijním ateliéru si zase lidé hráli se světelnými objekty.

Krajská knihovna Františka Bartoše připravila do 21 hodin doprovodný program v podobě literární křížovky s Karlem IV. Návštěvníci tak na několika místech viděli krátké úryvky ze života tohoto panovníka, což jim mělo pomoci při luštění a hledání odpovědí na jednotlivé otázky. Lidé si v knihovně navíc prohlédli i řadu zajímavých výstav, děti si hrály v dětském oddělení nebo skládali nejrůznější puzzle, či hledaly odpovědi na kvízy a hádanky.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=skaLHJQKH5Y&feature=youtu.be[/youtube]

Velmi pestrý byl venkovní program na platformě mezi budovami 14 a 15. Především děti si vyzkoušely nejrůznější hry – chodilo se na chůdách, házelo se míčky na cíl, nechyběl slalom s florbalovými hokejkami nebo skákání v pytli. Některé zaujalo malování křídou na zem. Velký zájem mezi dětmi i dospělými byl však o půjčovnu koloběžek. Zpestřením pak po setmění byl videomapping, při němž návštěvníci obdivovali práce studentů, kteří připravili filmy pro mezinárodní videomappingový festival Maska.

V kavárně vystoupila kapela Filipa Vítů, ve foyeru budovy 14 se lidé zaposlouchali do zpěvu Maria Taravella. O zábavu se postaralo také centrum Slunečnice, u níž si návštěvníci vyrobili pamětní butony, nebo Jana Svobodová, v jejíž výtvarné dílně si děti vyráběly nejrůznější upomínkové předměty. Novinkou a velkým lákadlem byl tematický fotokoutek.