Hlavní stránka Kultura Vsetínský filmový maraton představí černohorskou kinematografii

Vsetínský filmový maraton představí černohorskou kinematografii

0

zdroj: Filmový klub Vsetín

Největší přehlídka balkánského filmu v České republice, která každoročně mapuje kinematografii jedné konkrétní balkánské země, se připravuje k rozběhu. Třídenní filmový maraton tentokrát s podtitulem Cinema Montenegro odstartuje v pátek 4. dubna v kině Vatra ve Vsetíně.

Akce není jen filmovou přehlídkou. Pořadatelé z Filmového klubu ve Vsetíně se snaží návštěvníkům poskytnout v doprovodném programu spoustu informací o kinematografii příslušného státu, promítaných filmech a jejich tvůrcích. Součástí přehlídky je také koncert, přednáška a výstava. K akci rovněž patří i stylové občerstvení inspirované balkánskou kuchyní.

Balkánské kinematografii se Filmový klub Vsetín věnuje již sedmým rokem. Za tu dobu festival dosáhl celorepublikového významu a věhlasu. Sjíždí se na něj filmoví fandové z nejrůznějších koutů České republiky. Divákům mohli v minulých ročnících maratonu a Balkánských filmových návratů zhlédnout již sto šestnáct balkánských filmů, z toho čtyři desítky v české premiéře.

Festival představí osmnáct filmů natočených v Černé Hoře mezi lety 1969-2013. Přehlídka nabídne českým divákům vůbec poprvé možnost seznámit se s novou černohorskou kinematografií. A vrátí se také k starším filmům, které se do České republiky doposud nikdy nedostaly. Minimálně třináct filmů díky maratonu zažije právě ve Vsetíně svou českou premiéru.

Program se dělí do dvou tematických celků: Černohorci v jugoslávském filmu a Nová černohorská kinematografie. „V rámci prvního bloku uvedeme profil nejvýznamnějšího černohorského režiséra Živka Nikoliće. Návštěvníci maratonu  tak budou mít možnost zhlédnout unikátní kolekci čítající pět stěžejních filmů tohoto režiséra,“ přiblížil dramaturg přehlídky Jiří Fiala. Druhá polovina programového bloku Černohorci v jugoslávském filmu bude věnována dalším důležitým černohorským tvůrcům. Pořadatelé do ní zařadily filmy Branislava Bastaće, Branka Baletiće, Radomira Šaranoviće a Zdravka Velimiroviće. Raritou bude koprodukční jugoslávko-sovětský historický snímek Žít navzdory ukrajinského režiséra Jurije Iljenka.

Všechny filmy jsou opatřeny českými titulky přímo v obraze, nebudou simultánně tlumočeny, ani odklepávány pod plátno. Speciálně pro sedmý ročník filmového maratonu překládají pořadatelé čtrnáct černohorských filmů.

Pro všechny mimovsetínské návštěvníky přehlídky je připravena možnost levného přespání ve vlastním spacáku.

Slavnostní zahájení se uskuteční 4. dubna ve tři čtvrtě na sedm večer před novým černohorským snímkem s názvem Místní upír, který natočil významný černohorský režisér Branko Baletić, za účasti zahraničních hostů v čele s velvyslankyní J.E. Slavicou Milačić.