Hlavní stránka Kultura Výstava ukáže umělecké možnosti fotografie ze smartphonů

Výstava ukáže umělecké možnosti fotografie ze smartphonů

0

Autor: Jana Dúbravčiková

Že fotografie pořízená na chytrý telefon nemusí být jen podřadným zachycením dění v situaci, kdy člověk nemá u sebe kvalitní fotoaparát, ale i dílem s uměleckou hodnotou, bude sdělovat výstava mobilní fotografie na Holešovském zámku. Od 7. března do 31. srpna budou v tamním New Drive Clubu k vidění takto pořízené fotografie české a polské skupiny fotografů.

Deset nadšenců z České republiky se seznámilo prostřednictvím internetové aplikace Instagram. Svou skupinu pojmenovali Opojení a mají ambice přesvědčit veřejnost, že i s telefonem se dá vytvořit obrázek hodný pohledu i zamyšlení se. Jsou opojení novými možnostmi vyjádření lehce dostupného „pro všechny, kdo vidí“. Mobilní fotografie je láká také jako protiklad honby za počtem pixelů, vylepšování a čím dál větší složitosti klasických fotografických přístrojů. „S omezením například hloubky ostrosti se dá také pracovat, prostě si člověk musí vybrat témata a objekty, ve kterých se tato klasická schopnost zrcadlovek neuplatní,“ řekl zakladatel Opojených Marek Odrobina.

K úpravě a doladění atmosféry pořízeným obrázkům používají různé filtry a efekty, které jsou dnes dostupné téměř v každém smarphonu. Fotografie jsou vytištěné v malém formátu, neboť jejich rozlišení odpovídá kvalitě fotoaparátů v chytrých telefonech. Tím chtějí autoři odkazovat k počátkům fotografie, kdy byly obrázky také malé a člověk jim musel při prohlížení věnovat větší pozornost. Každý autor bude vystavovat deset svých prací ve formátu 50×50 centimetrů.

K účasti na výstavě pozvali i své přátele z obdobné polské skupiny Mobilni. K vidění tak bude i jejich dvaadvacet výtvorů. Představit se na vernisáž přijedou osobně všichni členové fotografickcých skupin. Návštěvníci si budou moci kopie fotografii také koupit nebo si nechat vybranou fotkou potiskout kryt na telefon.

Vernisáž výstavy začíná v 18 hodin.