Hlavní stránka Kultura Začal Týden knihoven. I ve Zlíně

Začal Týden knihoven. I ve Zlíně

0

Ilustrační foto: kniha

Jubilejní dvacátý ročník celostátní akce Týden knihoven se koná v týdnu od 3. do 9. října. Motto události vyhlašované Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky letos zní „Braňte knihu“, a to podle Ladova a Mahenova plakátu z roku 1934, který byl při příležitosti Týdne knihoven znovu vydán. Také Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně se zapojuje řadou programů.

„Příznivci literatury se mohou těšit na program s názvem Básníci v Rusku konaný 4. října od 17 hodin, kdy do krajské knihovny zavítá zlínský spisovatel a výtvarník Jaroslav Kovanda a společně s básníkem a novinářem Milanem Libigerem budou vyprávět o svých zážitcích  z cesty do Ruska. Na následující den od 16 hodin je připravena přednáška Marka Obdržálka o Sergeji Prokofjevovi – Hudba, vášeň života. Společně si tak připomeneme 125. výročí narození tohoto významného ruského skladatele,“ pozvala do knihovny její ředitelka Zdeňka Friedlová.

Knihovna na své půdě přivítá spisovatelku, blogerku, překladatelku Ivu Pekárkovou, nominovanou na cenu Magnesia Litera, autorku populárních knih Postřehy z Londonistánu, Levhartice, Pečená zebra a dalších. Její vyprávění a autorské čtení se uskuteční v rámci Maratonu čtení v pátek 7. 10. v 17 hodin.

Týden knihoven se nese také ve znamení novinek a malých „dárků“ pro čtenáře. V oddělení pro děti bude připraveno nejedno překvapení, včetně nových stolních her. „V Týdnu knihoven představíme také novou službu s názvem Odlož to!. Jedná se o odložení knihy z volného výběru, což doposud nebylo možné. Více informací o této službě najdete na našem webu,“ doplnila projektová manažerka knihovny Ludmila Plačková.

Knihovna nezapomněla ani na nejmladší. Celý týden se bude v Ústřední knihovně konat Kvíz kocoura Miloše, zábavná soutěžní hodinka na téma knihy a knihovny pro žáky 4. a 5. tříd základních škol. V obvodních knihovnách Jižní Svahy, Malenovice a Díly zaměstnanci připravili hravá a soutěžní odpoledne pro děti. V Týdnu knihoven odstartují také pravidelná Dopoledne pro maminky s dětmi na Jižních Svazích. Tato společná setkávání s knížkou začnou 4. 10. v 9:30 a budou se opakovat každé první úterý v měsíci.

PROGRAM:

DOPOLEDNE PRO MAMINKY S DĚTMI

4. 10., 9.30 – 10.30 hod., Obvodní knihovna Jižní Svahy

Společné setkání nejmenších čtenářů a rodičů s knížkou. Hravé dopoledne spojené se čtením, povídáním a drobným vyráběním. Dopoledne pro maminky s dětmi se bude konat pravidelně každé první úterý v měsíci. Pro děti od 0 do 5 let. Vstup zdarma.

BÁSNÍCI V RUSKU

4. 10., 17.00 hod., foyer, sál B, 2. NP budovy 15

Jaroslav Kovanda a Milan Libiger za Puškinem a Jeseninem. Vstup 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

SERGEJ PROKOFJEV – HUDBA, VÁŠEŇ ŽIVOTA

5. 10., 16.00 hod., sál B, 2. NP budovy 15

Hudební beseda z cyklu Ve válce i míru s Mgr. Markem Obdržálkem k 125. výročí narození významného ruského skladatele. Vstup 40 Kč, snížené 20 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

IVA PEKÁRKOVÁ – AUTORSKÉ ČTENÍ

7. 10., 17.00 hod., sál B, 2. NP budovy 15

Autorské čtení a beseda se spisovatelkou nominovanou na cenu Magnesia Litera Ivou Pekárkovou, autorkou knih Levhartice, Péra a perutě, Kulatý svět a dalších. Vstup 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

KVÍZ KOCOURA MILOŠE

3.–7. 10., klubovna v oddělení pro děti, 3. NP budovy 15 (pro objednané skupiny)

Zábavná soutěžní hodinka na téma knihy a knihovny pro žáky 4. a 5. tříd základních škol. Vstup zdarma.

HRAVÁ A SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE

3., 4., 6., 7. 10., 13.00 – 17.00 hod., Oddělení pro děti, Obvodní knihovna Jižní Svahy

3., 4., 6. 10., 13.00 – 17.00 hod., Obvodní knihovna Malenovice

4., 5., 7. 10., 13.00 – 17.00 hod., Obvodní knihovna Díly