Hlavní stránka Kultura Zlínský Film Festival začal. Program je nabitý od prvního dne

Zlínský Film Festival začal. Program je nabitý od prvního dne

0

foto: archiv redakce

Už od ranních hodin je letošní zlínský Film festival v plném proudu. Přehlídka filmů, která je nejstarší a největší svého druhu na světě, se letos zahalila do dvou velkých témat, která přináší do festivalového města eleganci a historii. Eleganci zde zastupuje Francie a její kinematografie. Druhé téma vzdává hold místním filmovým ateliérům, které letos slaví osmdesát let od svého vzniku, a jejich velikánům.

V příštích osmi dnech čeká na diváky promítání více než tří set padesáti filmů z různých koutů světa. Diváci se tak můžou seznámit s filmovou tvorbou zemí, jako je Vietnam, Izrael, Hongkong nebo Katar. „Naši diváci budou mít možnost zhlédnout sto devadesát dva snímků promítaných v České republice vůbec poprvé,“ řekla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Organizátoři pro diváky připravili čtrnáct světových, čtyřicet tři mezinárodních a sto třicet pět českých premiér filmů.

Nebudou chybět ani významní hosté. „Na festivale přivítáme herecké hvězdy, jako jsou Aňa Geislerová, Jaroslav Plesl, Vilma Cibulková, letos jubilující Jiřina Bohdalová, Marek Vašut či slovenský herec Marian Geišberg,“ přiblížila Pášmová. „Z režisérů jmenujme svěžího devadesátníka Vojtěcha Jasného, Karla Smyczka, tradičně Václava Vorlíčka,“ doplnila.

Doprovodný program je letos pestrý. Pro návštěvníky jsou připraveny divadelní představení, koncerty, workshopy, odborné přednášky, interaktivní, ale také sportovní a společenské akce. I míst patřících dění festivalu od loňského roku přibylo. „Festivalovým centrem zůstává Kongresové centrum Zlín. Interaktivní akce se opět budou konat na náměstí Míru. Ve Zlatém jablku proběhnou každé odpoledne autogramiády. I přesto, že je zavřené Velké kino, uskuteční se v prostranství před ním legendární Malování na chodníku,“ vyjmenoval místa výkonný ředitel festivalu Martin Pášma.

Filmové tipy Nočníku

Všude dobře doma nejlíp17:00Golden Apple Cinema

Slovensko, Česká republika, Norsko, Portugalsko

2015, Pavel Višňovský

29 minut

Dokumentární pohled do života tří Slováků, kteří odešli za hranice rodné země žít jiný život. Z jakého důvodu se značná část mladých lidí rozhodne zkusit štěstí v jiné zemi? Komu rodná hrouda chybí, a kdo naopak odchodu nelituje? Je pro všechny jednoznačné rčení „Všude dobře, doma nejlépe“? Takové otázky si klade dokument čerstvého absolventa Akademie umění v Banské Bystrici.

Baron Prášil  – 19:30 a 20:00 – Golden Apple CInema

Československo

1961, Karel Zeman

87 minut

Snímek inspirovaný životem aristokrata, cestovatele a dobrodruha Karla Friedricha Hieronyma von Münchhausena, v českém prostředí známého jako baron Prášil. Příběhy muže, který rád bavil posluchače neuvěřitelnými historkami z období své vojenské služby, sepsali už koncem 18. století němečtí spisovatelé Rudolf E. Raspe a Gottfried A. Bürger, který historky o bitvách s osmanskými Turky i o neobvyklých způsobech dopravy barona Prášila ještě přikrášlil. Karel Zeman do svého příběhu zapojil postavu astronauta Toníka, soudobého hrdinu, a postavil tak do opozice vědu a fantazii, jež není spoutána žádnými pravidly ani fyzikálními zákony. Toník se s Prášilem vydává z Měsíce na nebezpečnou cestu, při které zažívají neskutečná dobrodružství. Astronaut při nich navíc pozná svoji lásku, krásnou sultánovu zajatkyni Biancu…

Osm Hrozných – 22:00 – Letní kino

USA

2015, Quentin Tarantino

167 minut

Několik let po americké občanské válce se zasněženými kopci Wyomingu řítí dostavník. Veze se v něm John Ruth, lovec lidí, známý jako „Kat“, a Daisy Domergueová. Jeho čeká odměna, vypsaná na její hlavu, ji soud a oprátka. Po cestě potkají dva muže – majora Marquise Warrena, bývalého vojáka, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí, a Chrise Mannixe, jižanského odpadlíka, který o sobě tvrdí, že je novým šerifem ve městě, kam mají všichni namířeno. Když jim silná vichřice zabrání pokračovat v cestě, rozhodnou se hledat útočiště v dřevěnici u Minnie, která je oblíbenou zastávkou dostavníků. Ve dveřích je však nevítá majitelka, ale několik cizinců, kteří se rozhodně netváří přívětivě. Nad horským průsmykem zuří sněhová bouře a osm pocestných začíná tušit, že se do města nedostanou…