Hlavní stránka Kultura Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia má zlato nejen v hrdle

Zlínský pěvecký sbor Cantica laetitia má zlato nejen v hrdle

0

zdroj: archiv Cantica laetitia

Úspěch téměř sportovní přinesl první červencový týden smíšenému pěveckému sboru Cantica laetitia ze Zlína. Na mezinárodním soutěžním festivalu pěveckých sborů IFAS, který se konal ve dnech 4. až 9. července v Pardubicích, získal sbor pod vedením sbormistra Josefa Surovíka celkem šest pohárů pro vítěze.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo uspět ve všech kategoriích, kterých jsme se zúčastnili. Díky velkému rozsahu repertoáru, který v součinu čítal téměř hodinu hudby, jsme totiž nácviku každé skladby nemohli věnovat tolik času, na kolik jsme zvyklí,“ sdělil člen sboru Ondřej Špaček. Vynikající výsledek je podle jeho slov dokladem špičkové umělecké úrovně sbormistra Surovíka a zkušeností a píle sboristů.

Letošního ročníku festivalu IFAS se účastnilo patnáct pěveckých sborů nejen z České republiky, ale také Ruska, Izraele, Kolumbie, Řecka či Srbska. Výkony sborů hodnotila mezinárodní odborná porota. Zlínský sbor se jako jediný ze všech zúčastněných přihlásil hned do tří kategorií – do soutěže o cenu Bohuslava Martinů, do kategorie skladeb jednoho stylu artificiální hudby a především do soutěže komorních smíšených sborů, ve které sbory usilují o nominaci do soutěže o Grand Prix. Zlínskému sboru se podařilo nevídané – vybojovat ve všech kategoriích první místo. Sbor navíc získal od poroty speciální ocenění za provedení skladby Cantico delle creature od Petra Ebena a Bonum est confiteri Domino od Vytautase Miškinise. Své úspěšné tažení sbor završil vítězstvím v soutěži Grand Prix, kde porazil pět nejlepších sborů soutěže napříč kategoriemi.

Festival IFAS má v České republice dlouholetou tradici. Vznikl už v roce 1968 a od roku 1980 se pravidelně koná ve dvouletých intervalech. Součástí festivalu je i mezinárodní sborová soutěž.