Hlavní stránka Lifestyle Dávat je lepší než dostávat, vyzkoušeli jsme si to

Dávat je lepší než dostávat, vyzkoušeli jsme si to

0

Vánoce jsou čas, který by teoreticky měl v lidech, kteří je uznávají, vzbuzovat pocity solidarity a sounáležitosti. Lidé si často něco dávají. V redakci Nočníku se snažíme dávat v průběhu celého roku, ať už jsou to knihy do dětských domovů, výhry v soutěžích nebo náš čas a energie, které dobrovolně vkládáme do úsilí, šířit pozitivní zprávy. V šuplících nám za rok zbyly nějaké nevysoutěžené ceny a odměny, a tak, ovlivnění sváteční náladou, jsme se včera vypravili do ulic Zlína a náhodně rozdali dárky několika desítkám kolemjdoucích. A bylo to moc fajn.

„Někde jsem se nedávno dočetl, že dávání vyplavuje do mozku endorfiny a způsobuje podobně příjemné pocity jako třeba konzumace čokolády, proto mě napadlo, že bychom si mohli v redakci před Štědrým dnem trochu zdravě zamlsat. Kolegům se ten nápad hned líbil a neváhali strávit několik hodin tím, že chodili po městě a dělali radost úplně náhodným lidem,“ přiblížil motivaci šéfredaktor Zlínského nočníku Igor Dostál.

Současně se jednalo o zajímavou sondu do společnosti, jejíž fungování je ovlivněné bezpočtem pouličních prodejců a naháněčů. Redaktoři za dárky nic nechtěli a dávali je sami za sebe, aniž by říkali, že jsou z nějakého média. „Byl jsem trochu nervózní, protože sám nemám rád, když mě někdo na ulici zastavuje. Snažil jsem se usmívat a vysvětlit obdarovávaným, ze jim chci jenom popřát hezké svátky a udělat jim radost. Reakce nemohly byt různorodější, pár lidí mě dokonce úplně odmítlo, jiní měli velkou radost a spousta z nich byla překvapená a ze začátku nedůvěřivá,“ popsal svoje dojmy fotograf redakce Michal Fedorko. Když ale lidé pochopili, že nic neprodává, začali se usmívat a měli radost. „Byl to skvělý pocit, když si někdo vzal dárek a popřáli jsme si šťastné a veselé. Myslím, ze jsem si užil víc rozdávání radosti jiným, než kdybych měl něco sám dostat,“ dodal Fedorko.

„Při předávání dárků jsem se musela pořád usmívat, ani to nešlo jinak, a tím jsem většinou nakazila i toho druhého, s dárkem si pak odnášeli i úsměv a to bylo moc milé. Spousta lidí byla zaskočená, ale nakonec měli z dárků všichni radost a my možná ještě větší, i díky pocitu, že jsme mohli zlepšit den spoustě lidí,“ řekla Eva Zapletalová z redakce Nočníku.

„Doufáme, že naše video by mohlo motivovat lidi k tomu, aby dělali i ve všední dny nezištné dobré skutky. A nemusí hned rozdávat dárky, stačí občas někomu pomoct s taškou, podržet dveře nebo třeba zvednout spadlé klíče. To jsou každodenní drobnosti, které nic nestojí, ale mají velkou cenu,“ doplnil Dostál.