Hlavní stránka Příroda Herec Václav Vydra otevře novou expozici vyder v ZOO Zlín

Herec Václav Vydra otevře novou expozici vyder v ZOO Zlín

0

V neděli 16. září zlínská zoo otevře novou expozici vyder obrovských. Patronem expozice a současně také kmotrem vyder se stane oblíbený herec Václav Vydra. Slavnostní otevření se uskuteční v jednu hodinu po poledni přímo ve venkovní části zmiňované expozice vyder. Ta tvoří součást tropické haly a vznikla úpravou venkovní vodní nádrže a vnitřní expozice, dříve obývané aligátory americkými.

V rámci slavnostního otevření Václav Vydra také pokřtí dva vydří samečky – Pauta a Tarubu. Nejmenší návštěvníci se pak mohou těšit na oblíbené malování na obličej, kdy hlavním tématem malování budou samozřejmě vydry. Přímo po křtinách proběhne i autogramiáda pana Vydry.

Zlínská zoologická zahrada získala dva dvouleté vydří samce ze Zoo Hamburg v srpnu letošního roku. Je to vůbec poprvé, kdy se tyto největší vydry na světě představí v některé české nebo slovenské zoo. V Evropě chová vydry obrovské pouze deset zahrad.

Vydry obrovské jsou velmi aktivní zvířata a rády si hrají. Jejich domovinou jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. Patří mezi obratné a zručné lovce sladkovodních ryb, které tvoří podstatnou součást jejich jídelníčku. Vedle ryb ale umí ulovit také kajmana, želvu nebo anakondu. Ze všech druhů vyder jsou nejvíce společenské, běžně lze pozorovat skupinky šesti až osmi jedinců. Základ takové rodiny vždy tvoří dospělý rodičovský pár, který obklopují odrostlá mláďata. V dospělosti váží až třicet kilogramů, dorůstají délky přes jeden metr. Jsou to poměrně dlouhověká zvířata, mohou se dožít až šestadvaceti let.