Hlavní stránka Publicistika Egyptská krize z pohledu (ne)zachráněného turisty

Egyptská krize z pohledu (ne)zachráněného turisty

0

Egypt, turistická destinace, která láká miliony turistů se ocitla v poslední době pod hledáčkem médii. Hlavní třídy ve velkých městech obsadili tanky, armáda obklíčila mešity, ve kterých se zabarikádovali extrémisté. Politická situace se vyostřila, teče krev. V rezortech je však klid a i přes poplašné zprávy českých médií, život tam plyne v poklidu dál.

Hotelové komplexy jsou uzavřenými světy, pokud člověk nechce a zavře cestou z letiště oči, uvěřil by, že se tak zelená a je obrostlý palmami celý Egypt. To však není pravda, za bránami hotelů se vrství hromady odpadků, lidé tam žijí v prachu a ve špíně, mnohdy na hranici udržitelnosti.

Člověk by si skoro ani nevšiml, že se něco děje. Demonstrace a protesty jsou tak daleko od rezortů, že průměrný turista toužící po klidu, plážích a barového servisu nezaregistruje žádnou změnu. Prostě byla tam pohodička stejně jako před Mubarakem i po něm.  Změnilo se tedy vůbec něco? Ano, cestovky z obav před konflikty zrušili veškeré fakultativní výlety. Chtěli jste vidět pyramidy a Luxor? Máte smůlu. Ani tak se však nemusíte jen tak povalovat na lehátku. I když se cestovky bojí, Egypťané v pohodě pořádají výlety dál, jako by se nechumelilo. Můžete se tak potápět, plavat s delfíny nebo třeba brázdit poušť na čtyřkolkách.

Samotní Egypťané nejsou z protestů nijak nadšení. Nečekaný odliv turistů je mrzí a nechápou proč tomu tak je. Proč panebože někdo stahuje turisty z dovolené dříve. Nerozumí tomu Egypťané, nerozumí tomu ani Češi. Hold vyšší moc si zase jednou prosadila svou. Nevadí, počkáme, až se vláda umoudří a do Egypta se zase vrátíme.