Hlavní stránka Lifestyle KNIŽNÍ TIP 5: Marťan – sci-fi se vším všudy

KNIŽNÍ TIP 5: Marťan – sci-fi se vším všudy

Knižní tip

A máme tu jednu super super sci-fi knihu. Pokud jste ochotni přelouskat pár prvních popisných stránek, dostanete se k úžasnému příběhu. Skupina šesti astronautů přilétá na Mars. Mají za úkol posbírat vzorky kamenů, půdy, atd., analyzovat je a celkově „propátrat“ určitou plochu Marsu. Mark, jako botanik/strojní inženýr se má pokusit vypěstovat zde nějaké rostliny.

Po několika dnech se přižene silná bouře. To není nic výjimečného, jen nesmí překročit určitou hranici. Po nějaké chvíli ale hranici překročí. A tak velitelka, na příkaz NASA, rozkáže misi ukončit a vrátit se zpět do lodě. Při přesunu z Habu do lodě Marka zasáhne ulomená anténa, a písečná smršť jej odnese daleko od zbytku posádky.

Velitelka se Marka ještě z posledních sil pokouší najít, ale v bouři je to beznadějné a nebezpečné, a tak posádka opouští Mars bez Marka, který je od té chvíle považován za mrtvého. Mark se však po jisté době probere. Zjistí, že sražená krev zafixovala otvor zející v jeho těla a sám si vyspraví speciálním lepidlem skafandr, aby z něj neunikal vzduch. Po krátké obhlídce zjistí, že zůstal na Marsu úplně sám.

Ale Mark je silná osobnost, která si dokáže se vším celkem dobře poradit. Vymýšlí různé plány a překonává velké překážky. Snaží se prostě přežít, dokud to dokáže. Přesněji řečeno, má v plánu vydžet, dokud nepřiletí další posádka. Což jsou čtyři roky na planetě, kde je každý den delší skoro o 30 minut, bez možnosti komunikace se Zemí, s omezeným množstvím potravin a jen jedním recyklátorem vody a generátorem kyslíku.

Ale je to přece také botanik, no ne? A co se stane, až se po několika dnech NASA uvidí podivný snímek z Marsu, kde to vypadá, jako by tam snad někdo žil? Příběh má úžasný námět a knihu bych doporučila lidem, kteří mají rádi dobrodružství, vesmír a rádi se něco nového dozvědí. Nechybí zde humor, láska, emotivní zápletky, napětí, politika. Vše, co si čtenář může přát.

Marťan je teprve třetí knihou napsanou Andy Weirem, který ji nejdříve publikoval jako povídky na pokračování. Už teď se těším na další Andyho knihu!

Tento příspěvek byl publikován díky podpoře:

Venkovský grafik

Pokud se chcete stát partnerem některého příspěvku nebo rubriky, napište nám na email: redakce@zlinskynocnik.cz/web