Hlavní stránka Lifestyle Nočník přestává sbírat vršky, ale nepřestane pomáhat

Nočník přestává sbírat vršky, ale nepřestane pomáhat

slovo šéfredaktora

Od roku 2012 pořádala redakce Nočníku pravidelně sbírky víček od PET lahví na podporu nemocných dětí ze Zlínského kraje. V sedmi sbírkách jsme ve spolupráci s vámi čtenáři i školami a firmami nasbírali tuny a tuny vršků. Poslední sbírka právě dobíhá a bude skutečně poslední. Rozhodl jsem se vám za redakci vysvětlit, proč tomu tak je. Rozhodně se ale nemusíte bát, že bychom přestali pomáhat, právě naopak.

Sbírání víček je na první pohled ekologický a prospěšný nápad, ovšem je bohužel velmi neefektivní. Při ceně kolem pěti korun za kilo, když kilo víček znamená 10 litrů, je potřeba asi 33 pytlů vršků o váze čtyři tuny, aby nemocné dítě nebo nezisková organizace dostaly pouhé 2000 Kč. Navíc je nutné desítky pytlů někde skladovat, přepravovat je dodávkami nebo přímo kamiony, a to vše ukrajuje z peněz, které jsou nutně potřeba úplně jinde. A to ještě není jisté, že firma, která vršky vykupuje, peníze skutečně vyplatí, protože se množí případy, kdy se společnost zachovala nesolidně.

Z těchto důvodů jsme se rozhodli začít pomáhat účinněji. První KnihoTrh přinesl projektu malemimi.cz 2200 Kč, a to za pouhé tři hodiny, bez skladování vršků, shánění autodopravce a stresu, jestli peníze skutečně dorazí tam, kam mají. Rozhodli jsme se tedy pořádat knižní trhy pravidelně čtyřikrát do roka. Na akci se může svých přebytků zbavit kdokoli, firma, organizace i jednotlivci a z každé prodané knihy jde 20 Kč vždy na nějaký dobročinný účel.

Následující KnihoTrh se bude konat v dubnu a podpoří sedmnáctiletou Kristýnku ze Štípy, která trpí mozkovou obrnou čtvrtého stupně. Pomáhat se snažíme také dobročinnými aukcemi při vernisážích námi pořádaných výstav a snažíme se nacházet stále nové způsoby, jak podpořit prospěšné a dobročinné projekty, neziskové organizace, potřebné jednotlivce i mladé talenty na Zlínsku.