Hlavní stránka Lifestyle Rok 2015 byl pro změnu našeho života zlomový, shodují se dva mladí...

Rok 2015 byl pro změnu našeho života zlomový, shodují se dva mladí Zlíňáci

J. Kapušňák, D. Klouda

foto: archiv J. Kapušňáka a D. Kloudy

Minulý týden si řada z nás předsevzala, že v tomto roce zásadně změní svůj život. A nejeden se na konci roku bude sám sobě smát, jak se mu to „zase nepovedlo“, i když už má takové pohnutky několik let. Nejtěžší je totiž začátek. To vám potvrdí i Jakub a David, dva Zlíňáci, kteří se nevzdali, a vytyčená cesta za novým životem je dovedla k úspěchu. Tím byl pro jednoho nezávislý a plnohodnotný život, pro druhého skoncování s obezitou. Do života obou dvou výrazně promluvilo zlepšení životosprávy. Ačkoli základy k dosažení svého snu položili už dříve, zlomový pro ně byl minulý rok.

Případ Jakub: Cesta za svobodou a trvalým příjmem

Čtyřiadvacetiletý Jakub Kapušňák studoval v Praze práva a před rokem touto dobou měl za sebou tři a půl roku studia. Už od prvního ročníku ale zjišťoval, že ho studování nenaplňuje. „Studium mi nedávalo smysl. Začal jsem si postupně uvědomovat, co mě baví, co od života očekávám, a jakou cestou bych se měl vydat, abych svá očekávání alespoň do jisté míry naplnil,“ vysvětluje Jakub, který podle svých slov protrpěl každé zkouškové období a jeho okolí s ním.

Jakub Kapušňák

foto: archiv J. Kapušňáka

Místo biflování teorie se chtěl věnovat tomu, co ho baví, a zároveň si tím vydělávat. Chtěl být svobodný, nezávislý na čase, místě a financích. Od převzetí života do vlastních rukou ho ale zpočátku odrazovala obava z toho, jak zareaguje rodina a přátelé. Nakonec sebral odvahu a se studiem sekl. „Rodina to nechápala a mé názory a argumenty neustále vyvracela. Jakmile to trvalo ale už dlouho, polevili. Začali vnímat, že to myslím vážně. Apelovali alespoň na dokončení školy kvůli diplomu. Jenže to by byla obrovská spousta času a energie navíc,“ je přesvědčený. Vsadil na svou rozjetou stránku FoodiesFeed, kam vkládá stylizované fotografie potravin a pokrmů. Tam mu neustále vydělává reklama a prodej některých fotek. „Nejlepší je probudit se ráno do nového dne a zjistit, že přes noc jsem už vydělal svůj denní cíl,“ libuje si Jakub. Další příjem pro něj znamená obchodování na burze, kterým se zatím spíš baví, ale chce se zdokonalovat tak, aby se tím jednou mohl živit.

Vedle vydělávání peněz se zhlédl ve zdravém životním stylu a takzvané keto dietě. O výživě a cvičení si čte, sleduje videa a poslouchá podcasty, chodí na procházky a své poznatky vkládá také na vlastní blog. „Nicméně nejvíce mě baví trávit čas s mou přítelkyní, se kterou jsme již devět let. Chodíme do kaváren, zkoušíme nové restaurace, pečeme, vaříme, hodně cestujeme, posloucháme hudbu,“ jmenuje Jakub své největší záliby. Zmíněné cestování ho loni zavedlo do Londýna, na Maltu nebo do USA a Kanady. Radost za něj dnes mají i rodiče, kteří byli zpočátku skeptičtí.

K pokroku ho ale nedostalo jen odpoutání se od původního životního stylu. Musel zapracovat i na svých dovednostech. Kromě zlepšování znalostí o lidském těle se taky přiučoval o burzovním byznysu a zdokonaloval svou práci se softwarem, který potřebuje k podnikání. Jakubovým předsevzetím pro tento rok je zečtyřnásobit svůj aktuální příjem (v minulém roce vydělával zhruba třicet tři dolarů denně včetně víkendů), inspirovat svým příběhem další lidi na svém blogu a přidávat k tomu i vlastní videa a ještě více si zjednodušit život. Ostatním radí, aby také byli sami sebou. „Nebojte se riskovat a dělejte to, co sami dělat chcete. Neposlouchejte okolí. Je plné závisti, výmluv, strachu ze svého vlastního neúspěchu a z opuštění komfortní zóny. Starejte se o své tělo, protože ono se vám odvděčí. A taky nezapomínejte žít naplno! Jsme tu jenom jednou,“ vyzývá spokojený Jakub Kapušňák.

Případ David: Ze sto šedesáti na sto za šest let

David Klouda má šestadvacet let a taky donedávna psal vlastní blog (dnes se věnuje tvorbě videí na svém YouTube kanálu). Na něm čtenáře seznamoval se zajímavými lidmi a projekty a také s tím, co se mu honí hlavou. Do první rubriky by klidně mohl zařadit i sám sebe, protože dostatek vůle k postupnému shození šedesáti kil nemá jen tak někdo. David na své postavě pracoval šest let a konečně 12. listopadu minulého roku, když se postavil na váhu, mu digitální ukazatel napočítal dvoucifernou hodnotu „Nastal okamžik, který jsem nezažil zhruba jedenáct let,“ napsal hned ten den na svém veřejném facebookovém profilu. „Trvalo mi to déle, než jsem čekal, ale výsledku si cením nejvíc,“ dodává.

foto: archiv D. Kloudy

foto: archiv D. Kloudy

David se ve Zlíně narodil, ale když mu byl zhruba rok, přestěhovala se jeho rodina do Litoměřic. Později se do rodného města opět vrátil a  vystudoval tam marketingové komunikace. „Ta škola mi naprosto změnila život a naučil jsem se hromadu věcí nejenom o marketingu, ale hlavně sám o sobě,“ popisuje muž, jenž za minulý rok shodil zatím posledních deset kilo.

Jedlík byl David vždy, co si pamatuje. „Ve školce jsem si chodil pro třetí „nášupy“, na základní škole pojídal svačiny spolužáků a na střední využíval svoje peníze z brigády především k nákupu a spráskání všeho, co vypadalo chutně,“ vzpomíná. Vadit mu to začalo až na vysoké škole. V roce 2009, kdy vážil ohromných sto šedesát kilo, si uvědomil, že hazarduje s vlastním životem a začal s tím bojovat. David se nebojí udělat sám ze sebe legraci, a tak tehdejší situaci popisuje velmi sebeironicky: „Kluk se 160 kilama si zaváže tkaničky leda po absolvování kurzu hloubkového potápění, do schodů se sotva sune a ve svůj penis věří jen proto, že s ním každý den močí, protože jinak není vidět.“

Začal tím, že všude chodil pěšky a výrazně omezil nezdravá jídla jako chipsy, čokoládu nebo pizzu, které dřív tvořily základ jeho jídelníčku. Místo toho jedl, jak říká, „za odměnu“. Dával přednost jídlům, která byla co nejméně upravená člověkem. Kromě vlastní kolísavé vůle ho k udržování směru motivovaly pozitivní reakce lidí. „Celý život jsem totiž žil dost osamoceně, trávil čas především sám se sebou, knížkami a počítačem, a to ve mně vyvolávalo určité pocity nelibosti vůči ostatním lidem. Z dnešního pohledu se podezírám, že jsem dost záviděl hubeňourům a sportovcům, protože já se ke zvýšené fyzické aktivitě nikdy nedokázal dokopat,“ vysvětluje. Došlo však i na momenty, kdy to chtěl vzdát, a v jednom roce dokonce nabral deset kilo zpátky.

V uplynulém roce se toho v jeho životě změnilo mnohem víc než jen počet cifer v jeho hmotnosti. Z kolejí se odstěhoval do vlastního bytu, získal magisterský titul, našel si práci ve zlínské překladatelské firmě a posléze se přestěhoval do Prahy. V prosinci udělal významný krok ve svém dalším snu – stát se komikem. „Sebral jsem odvahu, abych vystoupil na open micu pořádaném Underground Comedy Praha. Bylo to pro mě moc důležité, protože stand-up comedy chci dělat i do budoucna a reakce publika i dalších vystupujících mi daly najevo, že má smysl, abych v tom pokračoval,“ pochopil David a před dvěma dny se na pódium open micu vrátil.

Letošní rok vyhlásil rokem budování svalstva, a tak začal pravidelně chodit do posilovny. Má taky v plánu napsat vlastní stand-up speciál a objíždět s ním kluby v České a Slovenské republice. Co nejdříve by chtěl v těchto zemích vyprodávat svá představení. Mimo to se snaží dohnat v sociálních vztazích to, co zameškal v době své obezity a izolovanosti. „Teď se naopak hrozně rychle a snadno seznamuju. Je to super, protože mě baví poslouchat příběhy druhých a bavit se o jejich snech, touhách, ale taky o těch úplně běžných věcech.“

Těm, kdo by ho chtěli následovat v cestě za zdravou postavou, doporučuje být trpělivý a uvědomovat si neustále, že spousta lidí už to dokázala. „Vzdělejte se o stravě, začněte i počítat živiny, omezte jednoduché cukry, mouku, umělá sladidla, přidejte libovolný pohyb a už brzo se začnete cítit mnohem líp,“ vypočítává několik tipů, které jemu samotnému pomohly. Další Davidův postup můžete sledovat na jeho facebooku a instagramu @DAVIDKLOUDACZ. Pro lepší představu o tom, jak David vypadal před šesti lety a dnes se podívejte na následující video.

 

Dvojkoncert v Otrokovicích