Hlavní stránka Publicistika ROZHOVOR: Český růžový kříž aneb Když se dva kluci přestanou jen poflakovat

ROZHOVOR: Český růžový kříž aneb Když se dva kluci přestanou jen poflakovat

0

Už jste slyšeli o Českém růžovém kříži? Ne, opravdu to není žádná křesťanská gay iniciativa. Jedná se o zajímavý projekt dvou mladíků  Jakuba C. a Vladimíra R. ze Středočeského kraje, kteří se na začátku léta rozhodli, že budou pomáhat tam, kde je to podle nich potřeba. A nejsou hned potřeba milionové investice. Jakub studuje finanční fakultu na jedné nejmenované škole v Praze a ve volném čase věnuje novinářské fotografii zejména v zemích zmítaných válečnými konflikty. Vladimir vystudoval hotelovou školu na pražském Žižkově a vypracoval se na post vedoucího prosperující restaurace. Kluci sice nejsou ze Zlínska, ale jsou mladí a jejich projekt je inspirativní, takže na stránky Nočníku určitě patří.

Kde se vzala myšlenka Českého růžového kříže? Proč jste se vlastně rozhodli začít pomáhat druhým?

Myšlenka jako taková, nás napadla čistě náhodou. Konkrétně na jednom open air festivalu, kde jsme si jako všichni zúčastněni užívali skvělé zábavy spojené samozřejmě s popíjením. A když jsme pozdě večer pozorovali ty tisíce lidi kolem nás, jak se baví, tak nás napadlo, že člověk má vlastně přehršel času, který jen tím že, si užívá. A v ten moment nás napadlo využívat svůj volný čas smysluplněji.

Kdo přišel s tou myšlenkou a proč zrovna název „Český růžový kříž“

Tento projekt jsme založili společně, dá se říct následující den. Za vším jsme pouze jen my dva. A název Český růžový kříž proto, že kříž jako takový je vnímán jako symbol pomoci a růžový kvůli barvě našeho vozu.

Proč jste se rozhodli zůstat v anonymitě?

Nechceme, aby si někdo myslel, že se chceme tíhle projektem nějak zviditelnit.

V čem všem spočívá vaše aktivita? Co vše má Český růžový kříž v plánu?

Naše pomoc má velmi široký záběr. Prakticky se snažíme pomáhat jakoukoliv činností (viz naše prozatím zveřejněná videa na Youtube). Naplánované dopředu máme prozatím dvě akce, které nechceme prozrazovat, ale jinak obecně pomáhat hlavně konkrétními činy než někam zasílat dárcovské sms a podobně.

Co je hlavním cílem projektu?

Prioritně pomáhat společnosti, ve které žijeme a snažit se ji motivovat, aby tak činila také. V duchu Sokratovy hypotézy, podlo níž ten, kdo poznal, co je dobré, nemůže už jedna nedobře. (pozn. redakce)

Prozatím máte celkem široký záběr, pomáháte bezdomovcům, chodíte do pečovatelských domovů. Jak si vybíráte místa, která navštívíte?

Nápady na to, kde se rozhodneme pomoci, přicházejí prakticky samovolně. Akce jako takové si plánujeme prakticky jen pár dní dopředu. Snažíme se nejvíce pomáhat momentálně v našem okolí. Naše vize byla a stále je uskutečnit jednu „akci“ za týden, ale z časových i finančních důvodů je to stále težší a těžší. Všechno zatím financujeme z vlastních zdrojů.

Jedná se o nový charitativní projekt, který určitě potřebuje podporu. Jak mohou tedy pomoci i ostatní?

Tuto otázku jsme si už také kladli, samozřejmě asi finančními dary. Momentálně ale teprve řešíme založení transparentního účtu. A hlavně bychom velice ocenili, kdyby ti, jenž mají zájem nás podpořit, nám zasílali náměty a nápady kde bychom mohli pomoci a ve finále se oné akce zúčastnili s námi.

Chystáte se aktivity Růžového kříže rozšiřovat?

Do budoucna bychom určitě chtěli přibrat další lidi a možná i založit pobočky. Vše je momentálně ve stádiu příprav. Určitě bychom byli rádi, kdyby se zapojili i ostatní a smýšleli stejně jako my.

[youtube]http://youtu.be/A5lmJujKsUo[/youtube]