Hlavní stránka Publicistika ROZHOVOR: I nábytek může být „krabičák“

ROZHOVOR: I nábytek může být „krabičák“

0

Dva šestadvacetiletí studenti ČVUT, Vojtěch Beránek a Matěj Kopecký se pustili do zajímavého podnikání, když založili svůj projekt kartoons.cz. Vyrábějí vlastní designový nábytek a doplňky do interiéru z nevšeního materiálu, kterým je v jejich případě karton. Design jejich výrobků je moderní a svěží, výroba ekologická, cena je přitom dostupná i studentům. Je to opět jeden z inspirativních příběhů mladých a aktivních lidí. V následujícím rozhovoru jsme se ptali, jak vlastně vznikl nápad dělat židle a lustry z krabic. Můžete se také zúčastnit soutěže o kartonový budík.

Jak jste přišli na myšlenku výroby z kartonu?

Vojtěch: Zhruba před třemi lety jsem viděl křeslo vyřezané z krabic a natolik se mi to zalíbilo, že jsem chtěl začít vyrábět nábytek vlastní. Tahle vize se líbila i Michalovi, kterému jsem ukázal svoje první 3D vizualizace.

Jak jste začínali, měli jste nějakého investora?

Michal: Na samém začátku byly naše zkušenosti s výrobou kartonového nábytku prakticky nulové. První kusy nábytku byly sedáky, které prošly poměrně dlouhým technologickým vývojem. Nyní ale můžeme hovořit o plnohodnotném nábytku, který si najde cestu nejen do všech domácností, ale i do veřejných prostor.

Vojtěch:  Co nás nakoplo, byla novinová soutěž  „Tvůj příběh,“  kdy odborná porota vybrala padesát účastníků, kteří si chtěli splnit svůj sen. Ten můj byl designový nábytek z kartonu. Podmínky pro odměnu jsem splnil, takže jsme měli finanční injekci.

Jakým způsobem nábytek vyrábíte?

Vojtěch: Nejdříve se vše odehrává v kartonárce, kde dochází za pomocí lisu k vyražení námi navržených tvarů. Takto připravené výseky musíme očistit od zbytků a vyloupat nepotřebné části. Poté přichází pálení laserem, do výseků pálíme vnitřní tvary, ať se už jedná o sedák, poličku nebo stojan na víno. Potom vše mechanicky spojíme a nalepíme bočnice z dřevovláknité desky. Desky je ještě možné potáhnout grafikou, látkou, prostě vším co si zákazník přeje.

Design je vaší prací – rozhodujete o tom, co půjde do výroby úplně sami, nebo máte někoho, komu návrhy ukazujete ke zhodnocení?

Michal: Všechny návrhy jsou naše práce. Máme zpětnou vazbu od našich zákazníků, takže o tom co se bude vyrábět, rozhodují právě oni. Díky laseru máme nyní velkou tvůrčí volnost. Vyrobíme prototyp, ten ukážeme nejdřív přátelům, rodině a v neposlední řadě naší public relations agentuře a po připomínkách s tím jdeme na designové markety, kterých se pravidelně zúčastňujeme. Tam se teprve uvidí, jaký má daný výrobek potenciál.

Kolik různých předmětů jste navrhli a vyrábíte?

Vojtěch: V základu nabízíme čtyři druhy nábytku vycházející z tvaru sedáku, konferenční stolek v několika úpravách povrchu a mnoho variant hodin ve tvaru budíku. Nyní náš sortiment rozšiřujeme o sérii kartonových stínítek. Samozřejmostí je také možnost úpravy jak tvaru, tak povrchu u všech našich produktů. Můžeme  tedy uspokojit veškeré požadavky zákazníka, tak aby mu to zapadlo do interiéru. Nedá se říci, že některý produkt by se prodával o hodně více než ostatní.  U všech máme víceméně vyrovnaný prodej.  Třeba stojan na víno se kupuje jako neotřelý dárek na svatbu, „mini budíky“ zas pro sebe, pro radost.

Chystáte nějaký nový typ výrobku? Co všechno se podle vás dá vyrobit z kartonu?

Michal: Já chci už rok a půl vyrobit postel z kartonu, tak snad se k tomu po Vánocích dostaneme. Potom máme návrh židle či stolu. Chceme tím ukázat, že kartonem je možné plně vybavit byt.

Kdo jsou vaši zákazníci? Jsou to spíš jednotlivci, nebo i firmy a města?

Vojtěch: Našimi zákazníky jsou hlavně páry, které si zařizují domácnost a nebojí se něčeho nového. Nyní se také snažíme zaujmout ekologicky smýšlející společnosti, kdy nabízíme personifikaci v podobě jejich loga, a to u všech našich výrobků.

Recyklujete odpad vzniklý při výrobě?

Kartonového odpadu při výrobě vzniká minimálně a ten samozřejmě recyklujeme. Karton, z kterého vyrábíme, je již ze dvou třetin z recyklovaného materiálu.

Je už výroba ve stádiu, kdy vás uživí?

Michal: Zatím je to ve fázi, kdy veškeré peníze investujeme zpět (na propagaci a inovaci), takže na první výplatu zatím čekáme.

Co byste doporučili mladým lidem, kteří by chtěli začít podnikat v nějaké podobné oblasti užitého designu?

Michal: Držet se Japonského přísloví: Vize bez akce je jako snění za bílého dne. Akce bez vize je noční můrou.