Hlavní stránka Publicistika ROZHOVOR: Ježíšek: Zlobivým dětem nenaděluji

ROZHOVOR: Ježíšek: Zlobivým dětem nenaděluji

0

Jelikož je Štědrý den, přinášíme našim čtenářům exkluzivní rozhovor se samotným Ježíškem, který dnes od pozdních odpoledních hodin bude nadělovat vánoční dárky pod stromeček. Ježíšek si ve svém nabitém programu našel chvilku a poskytl nám interview pro svoje fanoušky.

Dnes vás čeká velký večer, jak dlouho dopředu se na Vánoce připravujete?

Chystám se prakticky už od prvního hodu Božího, protože je nutné sledovat, jak se které dítě chová, a to i bezprostředně po Štědrém dni, takže nemám nikdy volno. V průběhu celého roku je nutné vést podrobné záznamy a celou agendu udržovat přehledně roztřízenou. S podzimem už u dodavatelů objednávám dárky. A s první adventní nedělí jsem už v plné pohotovosti, vyškrtávám ze seznamu poslední zlobidla a dolaďuju formu.

Máte vůbec někdy volno?

Každý rok si dávám tři dny oddychu většinou někdy v dubnu a na Velikonoce se pak cítím zase jako bych vstal z mrtvých.

Jak široké je vaše pole působnosti? Kolik zemí musíte během dnešního večera navštívit?

Do mojí jurisdikce spadá hlavně střední Evropa, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, ale také Švýcarsko, Rakousko a Německo, tam mi říkají Christkind. Dřív mi říkali Krist Kindle, ale teď už by se to pletlo se čtečkou. Samozřejmě v poslední době dochází ke střetu kompetencí, takže se občas střetávám i s kolegy jako jsou Santa Claus nebo Děda Mráz. Co se týká skandinávie, tam se o nadílku stará dvojice Joulipukki (ve Finsku) a Jultomten (ve Švédsku) a Francii má dlouhodobě na starosti Pére Noël.

Jak vnímáte právě pronikání amerického Santa Clause i do našich končin?

Já samozřejmě nemám na Vánoce monopol, ovšem za sebe bych řekl, že jisté tradice by se měly dodržovat. Santa Claus se do značné míry zaprodal. Jeho smlouvy s velkými značkami jako je Coca-Cola hovoří za vše. Narozdíl ode mě za ním stojí široký marketingový tým, který se mu stará o sociální sítě a PR, zatímco já si svou stránku na Facebooku udržuji sám. Nechávám každému na zvážení, chce-li od stromečku slyšet cinkání mého zvonečku nebo ho-ho-ho. A děti by také neměly zapomínat, že Santa Claus kvůli časovému posunu naděluje až 25. prosince ráno.

Je něco, co na Vánocích nemáte rád?

To bych přímo neřekl, ale dovedete si představit, že těch 33 let jsem nebyl moc nadšený, když jsem měl pokaždé narozeniny na Vánoce. Máti s Josefem mě vždycky odbyli a řekli, to máš k narozeninám i na Vánoce a já jsem se cítil ošizený.

Utkvěla vám nějaká nadílka?

Vzpomínám si, že v roce 1899 jsem zrovna dělal Rakousko-Uhersko a nějaký desetiletý Adolfek si přál k Vánocům buď malířské štětce nebo samopal. Lituju, že jsem mu tehdy nedal ty štětce.

Co byste vzkázal našim čtenářům?

Myslím, že o Vánocích se toho namluví vždycky ke konci roku až až, ale jedno si přece jen neodpustím. Nezapomínejte, že ta pravá Vánoční nálada vás nečeká v supermarketech, ale doma s rodinou a je celkem jedno, jestli máte napečeno, jestli máte pod stromkem hromadu drahých dárků, nebo ani nemáte stromek a jestli u vás naděluju já nebo kolegové. Největším dárkem je, když můžete být s rodinou pohromadě a věřte, že ne každému se toho privilegia dostává. Ale to jsem se trochu rozněžnil, tak na odlehčenou bych vám rád řekl jeden vánoční vtip:

Otec má dva syny, jeden je pesimista a druhý optimista. Jsou Vánoce a otec přemýšlí, co jim dát, aby jim to udělalo radost.
Pesimistovi dá pod stromek hodně dárků a optimistovi hromadu hnoje.
Když dojde na rozbalování, pesimista se podívá na všechny své dárky a sklesle řekne: „To budu muset všechno rozbalovat…“
Optimista se začne hrabat v hromadě hnoje a nadšeně říká: „Já věřím, že dole bude ukrytý poník.“