Hlavní stránka Publicistika ROZHOVOR: Vizovický Dotek pomáhá aktivizovat nemocné seniory

ROZHOVOR: Vizovický Dotek pomáhá aktivizovat nemocné seniory

0

zdroj: o.p.s. Dotek

Obecně prospěšná společnost Dotek z Vizovic se stará především o seniory a další klienty trpící demencí. Jejich rodinám nabízí odlehčovací služby. Pomocí různých osvědčených postupů se pečovatelé snaží klienty udržet při aktivitě. „Pomocí aktivit jim dáváme pocit potřebnosti a soběstačnosti,“ vysvětluje v rozhovoru Jarmila Zatloukalová z Doteku.

Proč tyto služby provozujete?                         

Postarat se o blízkou osobu, zejména pokud trpí demencí, je velmi náročné, a každý pečující jistě potřebuje a uvítá, když se na určitý čas této péče ujmou zkušení pečovatelé. Záleží nám na tom, aby tomu, kdo péči potřebuje, bylo dobře. A to nejenom po stránce tělesné.

Na co se zaměřujete?

Nechceme se starat pouze o tělo, ale i o duši člověka, nám svěřeného do péče. Abychom dokázali uspokojit všechny jeho potřeby, musíme jej znát, znát jeho život, jeho historii a jeho vazby na lidi, jeho dětství a mládí. Také je důležité mu přiblížit okolní svět, podněty zvenčí, když on sám si už tyto podněty obstarat nedokáže. Snažíme se pracovat se základními smysly člověka, které jsou klíčem k jeho schopnostem a zdrojům.

Čím ty smysly stimulujete?

Jsou to například známé věci, zvuky, chuť či vůně bylinek nebo třeba známá písnička. Tímto vyvoláme jeho vzpomínky, probudíme paměť a umožníme komunikaci. K tomuto „umění péče“ nás vedou koncepty, se kterými v našem zařízení pracujeme. Jedná se o Koncept bazální stimulace, Böhmův biografický koncept či Smyslovou aktivizaci. Tyto koncepty se vzájemně ovlivňují, ale přitom velmi dobře do sebe zapadají.

V jakém prostředí se u vás klienti zotavují?

Naše prostory pro klienty jsou vybavené dobovým nábytkem či jinými artefakty z mládí a aktivního života seniorů. Také prosíme rodiny našich klientů o spolupráci a pomoc s vytvořením životopisu. Snažíme se klienty zapojovat do běžných denních činností – příprava jídla, péče o svou osobu, práce s hlínou a rostlinkami – čímž aktivizujeme jejich smysly a dáváme jim pocit potřebnosti a soběstačnosti. Vždy je pro nás ale nejdůležitější člověk – respekt k jeho osobnosti a individuálním potřebám.

Provozujete i jiné služby?

Naší další snahou je pomáhat i rodinám, které o své blízké pečují doma, v domácím prostředí. Jsme schopní a ochotní odborně poradit a pomoci, případně zapůjčit kompenzační pomůcky, které člověku uleví, a rodině mohou usnadnit ošetřování.

Jak vám v tom může pomoct veřejnost?

Pokud mají lidé zájem o podporu společnosti Dotek, je jednou mnoha z možností třeba darování či nákup v Dobročinném obchůdku Dotek na Tržnici ve Vizovicích. Věci, které se jim už nehodí, ale jsou čisté, funkční, moderní a zachovalé nám mohou darovat přímo do obchůdku. Ten je otevřený od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin, nově také v sobotu od 8:30 do 11 hodin. My tyto věci prodáme a výtěžek použijeme na nákup kompenzačních pomůcek pro seniory nejenom v naší péči.