Hlavní stránka Lifestyle Stanislav Náčin: Handicap nemusí znamenat nudný život

Stanislav Náčin: Handicap nemusí znamenat nudný život

 

Další díl pořadu Piano je o zajímavém hostu, kterým je Stanislav Náčin, nejstarší nováček české reprezentace handicapovaných sportovců. V roce 2009 se radikálně změnil jeho život, když mu v autě vybuchl plyn a on po utržených zraněních zůstal na invalidním vozíku.

Musel přestat s dosavadním podnikáním a podle svých slov se začal skoro nudit. Hledal tedy nějaký vhodný druh sportu. Po dvou letech se mu podařilo najít seč-hokejový klub, ale zjistil, že kolektivní sporty pro něj nejsou to pravé. Potom chtěl zkusit box, ale to mu stejně jako kulturistiku zakázala přítelkyně. Řekl, ať tedy něco najde sama a skutečně přítelkyně Marcela našla atletiku.

Stanislav vzal poprvé do ruky kouli a připadal si podle svých slov jako Hamlet. Ale u atletiky zůstal a začal se věnovat konkrétně vrhu oštěpem. Přišly první závody a soustředění. Poznal nové lidi se stejným postižením, což bylo prý velmi motivující. Začal jezdit na tréninky s trenérkou  a ještě v létě téhož roku se stal mistrem republiky.

Standa pracuje jako vrátný v Městském divadle Zlín. Ze začátku byl prý v rozpacích, protože nikdy dřív do uměleckého prostředí nepronikl. Lidé občas neví, jak s ním správně komunikovat, tento problém se však prý odboural, když Standa řekl, že má výhodu, že může sedět a nemusí chodit. Nakonec tak v divadle velmi dobře zapadl.

A objevil se dokonce už i na divadelních prknech. Pan režisér Pitínský s panem ředitelem Michálkem totiž letos v představení Prodaná nevěsta zrealizovali velmi zajímavý nápad. Na jevišti jsou v jednu chvíli přítomni všichni neherečtí zaměstnanci divadla, tedy i Standa. Hra vzniklá k výročí divadla má divákům představit celé divadlo včetně všech, kdo se podílí na jeho chodu za oponou.

Kolegové v divadle si Standu oblíbili. Proto když díky pan ředitel zjistili o jeho sportovním koníčku a o tom, že by potřeboval speciální vrhačskou židli, uspořádali společně adventní koncert a vybrané peníze mu sám pan ředitel na konci roku předal. Standa přiznal, že byl velmi dojatý takovým nečekaným a krásným gestem.

Lidem, kteří by se snad dostali do podobné situace, jako on před sedmi lety radí se v žádném případě nepoddávat sebelítosti. Pro vozíčkáře a handicapované jsou dnes mnohem větší možnosti, než dříve.

Teď v březnu Standovi začala sezóna. S českou reprezentací odlétl do Dubaje. Výsledky závodů se započítávají na mistrovství evropy, které bude v Itálii. Když se mu bude celý rok dařit, mohl by se podívat až na olympiádu. Včera se Stanislavu Náčinovi na jeho narozeniny povedlo vybojovat díky 6,36 metrů dlouhému hodu bronzovou medaili a čeká ho další závod.

první pomoc banner