Hlavní stránka Lifestyle Tomáš Nečas, další Zlíňák, který stojí za pozornost

Tomáš Nečas, další Zlíňák, který stojí za pozornost

Další díl pořadu Piano nejspíš zaujme všechny, kteří chtějí své životní kroky směřovat k medicínskému zaměření. Jeho hostem je totiž mladý lékař zlínské nemocnice Tomáš Nečas, zlínský rodák, absolvent Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť a také nadšený provozovatel orientačního běhu. Tento díl jako první překonal hranici tisíce zhlédnutí, a to už v prvním týdnu.

Jeho maminka i dědeček byli dětští lékaři, a tak, přestože ho nikdo ke studiu medicíny nenutil, byla to pro něj snadná a přirozená volba. Vystudoval tedy Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Když mluví o náročnosti studia, zmiňuje, že je rád, že ho stohy knih neodradily, a že někdy velmi náročné studium zvládl a úspěšně dokončil.

Jako svůj obor si vybral pediatrii. Vyzkoušel si ji už na stáži. Léčit děti se rozhodl také proto, že se mu líbí, jak je tato práce proměnlivá podle toho, zda je jeho pacientem několikaměsíční miminko, nebo čtrnáctiletý adolescent. Zároveň je to prý po většinu času pozitivní a veselé, protože děti jsou živé, přirozené a na nic si nehrají. Pokud je dítě vážně nemocné, je to podle mladého lékaře ještě smutnější, než u dospělého, ale většinou se pacienti uzdravují a to je důležité.

Když začal pracovat jako lékař, trochu ho překvapilo, jak moc se praxe liší od teorie na vysoké škole. Podstatné ale prý je nepřicházet o své ideály, přestože je nutné dělat kompromisy. On sám je v praxi teprve osm měsíců a tvrdí, že je důležité si ze začátku nechat poradit od zkušenějších kolegů a mít se na koho obrátit. Ve zlínské nemocnici prý takováto spolupráce funguje velmi dobře.

Na zajímavou otázku moderátora Petra Vedrala, zda si myslí, že na větě vyřčené doktorem Hnízdilem „České zdravotnictví léčí, ale neuzdravuje“ je něco pravdy, odpovídá: ‚‚Určitě na tom něco pravdy bude. Je to složitá komplexní otázka. Ten systém zkrátka někdy nedovoluje, aby lékař měl tolik času na pacienta, jak by potřeboval, a to je možná zdrojem tady té věty. Někdy to může být složité a jedním z těch faktorů je čas.‘‘

Lékařská profese s sebou často přináší mnoho stresu a vypětí. Jako aktivní odpočinek a ventilaci stresu Nečas doporučuje trochu atypický sport orientační běh. ‚‚Je to pro mě skvělé v tom, že je to taková kombinace ducha a fyzické zdatnosti. A je to perfektní v tom, že tam má člověk výborný kolektiv, pozná svět, pozná republiku, pozná zapadlé kouty republiky.‘‘ Líbí se mu také, že je často zvykem, že orientační běh provozuje celá rodina i po několik generací. Stává se tak vlastně rodinným sportem. Zároveň je to podle nadšeného běžce vždycky velké dobrodružství.

Při dotazu z rubriky povinných otázek ‚‚čím se liší od ostatních‘‘, odpověděl, jak se na lékaře sluší. Je si prý jistý tím, že má jiné geny, než mají ostatní. Co se týče crowdfundingu, vidí v něm velký potenciál i v medicínské oblasti, například k získání vybavení pro některá nemocniční oddělení.

Mladým lidem pak radí, aby se nenechali připravovat o své ideje a nenechali se odradit dílčími neúspěchy, ale zároveň se dokázali poučit a nedělali víckrát stejné chyby.

ševci banner