Hlavní stránka Sport Hledá se nový Rosický nebo Nedvěd. FAČR pořádá týden náborů

Hledá se nový Rosický nebo Nedvěd. FAČR pořádá týden náborů

0

Jedinečnou příležitost stát se fotbalistou budou mít  budou mít od 9. do 13. září děti ve věku do jedenácti let . Fotbalové asociace České republiky (FAČR) ve spolupráci s kluby Gambrinus ligy a Národní ligy a s Českou televizí totiž pro ně vyhlásila náborový týden. Rodiče, kteří by chtěli své potomky přihlásit na nějaký kroužek a třeba nejsou rozhodnutí, mohou vybrat jakýkoli klub v okolí a přivést ratolest na ukázkový trénink.

„Rodiče se přitom dozví, jak dítě zapsat k členství FAČR. Prostřednictvím krajských a okresních fotbalových svazů a konkrétních klubů se snažíme na nábory upozornit a pomoct s výběrem vhodného klubu,“ řekl mluvčí asociace Jaroslav Kolář. Důvod, proč se náborový týden koná právě v tomto termínu je prozaický. Jednak se začátkem školního roku bude sháňka po volnočasových aktivitách po vyučování, jednak mužská repreztace hraje důležité zápasy v kvalifikaci mistrovství světa a o fotbale se tak hodně mluví. V rámci rozšiřování povědomí o důležité fázi kvalifikace dostalo zhruba patnáct set až dva tisíce fotbalistů žákovské kategorie z celé republiky výhodnou nabídku přijet se v pátek 6. září podívat na zápas Česka s Arménií.

Patronem akce je bývalý prvoligový fotbalista a nyní spolukomentátor fotbalových zápasů na České televizi Luděk Zelenka. Kromě toho, že na týden náborů upozorňuje v televizi, se také zúčastní několika tréninků v různých krajích, včetně moravských. Jestli zavítá i do zlínského regionu, zatím neví. Zelenka se k fotbalu také dostal přes nábor, i když trochu jiný. „Nejdřív jsem si spíš jen tak hrál v malém týmu liberecké čtvrti, kde jsem vyrůstal, a trénoval nás soused. Později jednotlivé školy objížděli trenéři a zvali kluky ze druhých a třetích tříd na hřiště a ty nejlepší pak pozvali na trénink“ vzpomínal Zelenka, jak se stal hráčem Slovanu Liberec.

Pro přihlášení k členství ve Fotbalové asociaci stačí vyplnit formulář, poslat ho a pak jen čekat, až na sekretariátu vše zaregistrují. Výkonný výbor asociace sice dnes na jednání schválil zjednodušené podávání přihlášek elektronickou formou, u dětí do patnácti let však stále platí, že žádost jim musí podepsat zákonný zástupce. A to jde jedinně v tištěné podobě. „Nemůžeme si totiž dovolit, že někdo řekne, že s členstvím svého dítěte nesouhlasil, a bude to řešit,“ vysvětlil Kolář.

Ve Zlínském kraji působí letos dva kluby spadající do Gambrinus ligy a Národní fotbalové ligy. V prvním případě jde o 1. FC Slovácko, které se ale do celostátního náboru nezapojuje. „O ničem takovém nevím. My pořádáme vlastní nábory, ale tohoto se neúčastníme,“ uvedl šéftrenér tamní mládeže Zdeněk Botek. Zato zlínský FC Fastav připravil zkušebních trénínků několik.  Pro ročníky narození 2003 až 2006 se budou ve sportovním areálu na Vršavě konat v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od pěti hodin odpoledne. Pro děti narozené v roce 2007 platí jen první dva dny ve stejný čas. „Bude se jednat o klasické tréninky. Ze začátku bude důležité dětem vštípit určitou disciplínu, na kterou si zvykají ve škole. Pokud jde o členství ve FAČR, zapisujeme je až tak od osmi let, kdy hrají mistrovské soutěže a je u nich vidět zájem,“ popsal šéftrenér mládeže v FC Fastav Zlín Marek Hábl.

FAČR má v současné době na seznamu přes dvě stě osmdesát členů, přičemž od jara jich přibylo zhruba dvacet tisíc. V blízké době by tento počet mohl ještě výrazně narůst. Je přitom potřeba počítat s různou úrovní práce s mládeží v jednotlivých klubech. Patron Zelenka upozorňuje především na rozdíly mezi velkými a malými kluby. „Velké kluby na to mají peníze a zjistily, že pokud si hráče nebudou vychovávat, zaplatí za ně daleko víc peněz. U menších klubů ve většině případů trénují mladé fotbalisty rodiče některých z nich, což není ideální varianta. Na druhou stranu, buďme rádi za ně,“ dodává Zelenka.

Rozhodnutí, který klub zvolit bude zejména na rodičích, výběr je široký. Nabízí se také ve více dnech vyzkoušet několik variant. Pak už bude hlavně záležet na tom, jak bude fotbal dítě bavit a jestli se mu bude moct věnovat.