Hlavní stránka Sport Na jedenáct set cyklistů jelo Rusavskou padesátku

Na jedenáct set cyklistů jelo Rusavskou padesátku

0

Na jedenáct stovek cyklistů včera překonávalo terén, horko i vlastní vůli na jubilejní desáté Rusavské padesátce. Letos poprvé pořadatelé vyznačili kromě tradiční, bezmála padesátikilometrové trati i pětatřicetikilometrovou. Soutěžilo se v několika kategoriích podle věku a pohlaví. Králem mezi všemi se na delší trase stal Jiří Hradil z Force Cykloteam Zlín s časem 1:46:39. V kategorii juniorů zvítězil sedmnáctiletý Marek Vykoukal z 4Ever Cyklo Bulis team, který dojel sedm minut za vítězem. Mezi ženami se nejlépe umístila Irena Berková z Amenity – Extrem Sport Team. Cílem projela v čase 02:04:53.

V kratším závodě byl nejrychlejší dvacetiletý Jan Janda za CK Pemap Přerov s hodinou a šestadvaceti sekundami na stopkách. Královnou se stala Jana Bednaříková Amenity – Extrem Sport Team. Závod ušlapala za hodinu a třicet sedm sekund. Díky nově zavedenému přidělování čipů každému závodníkovi, které sepnuly teprvé po projetí přes startovní čáru, jsou výsledky skutečně přesné. Dříve začal čas běžet v jednu chvíli prvnímu na startu i těm, kteří se davem prokousali třeba až po minutě.

Kvůli dlouhodobému suchu byl závod letos velmi náročný. Prašná cesta znepříjemňovala závodníkům dýchání a na tvrdém podkladu kola hodně odskakovala. Nejvíce se to projevilo při náročných sjezdech po kamenitých lesních cestách, na kterých se mnoho cyklistů snažilo nahnat cenné sekundy. Závodu se proto nevyhnulo několik menších, ale jedno vážné zranění. Jednoho závodníka, nebo závodnici po pádu na konci závěrečného nebezpečného sjezdu do Rusavy museli záchranáři odnést vrtulníkem do nemocnice.

Rusavská padesátka je koncipovaná jako závod pro hobby cyklisty. Její heslo hlásá „Není důležité na jakém kole, či v jakém dresu přijedete, jde o to, jestli s námi pojedete…“. I tak se ale vždy najde spousta těch, kteří závod berou vážně. Vždyť se ho účastní i profesionální cyklisté, čímž stoupá motivace pro ostatní. Každoročně jezdí zhruba tisícovka zájemců o poměření sil. Až pro desátý ročník organizátoři stanovili pro hlavní trasu limit tisíce závodníků. Pro ostatní pak vytvořili zmiňovanou kratší.

[youtube]F3JoyeuZoBk[/youtube]

Komentovat, označit přátele a udělit like jednotlivým fotografiím můžete přímo v galerii na Facebooku.

[fbphotos id=697813720248370]