Hlavní stránka Zábava 🦆 V Malenovicích vznikne nejmodernější hřbitov na světě

🦆 V Malenovicích vznikne nejmodernější hřbitov na světě

0

V těsném sousedství plánované nové krajské nemocnice v Malenovicích má současně vzniknout i nejmodernější pohřbívací komplex na světě. Do Malenovic by se navíc měly přesunout ostatky ze všech dosavadních hřbitovů v kraji.

„Je to praktické, mít hřbitov hned vedle nemocnice. Vždyť přibližně polovina pacientů míří z nemocnice právě tam. Navíc se ušetří pohonné hmoty na převoz nebožtíků,“ uvedl ředitel pohřební služby Karel Havran. Přímo sousedící komplex by měl být dokonce se zdravotnickým zařízením propojený průchozím krčkem.

Podle dopravního podniku dojde také v souvislosti s výstavbou nového krchova k posílení spojů zejména na Svátek všech svatých. Technické služby také přistaví větší počet kontejnerů na smuteční věnce, které budou následně ekologicky využity pro vytápění biomasou.

Komplex s názvem HROOB (Hlavní regionální odpočívadlo občanů) bude navíc nejmodernějším pohřebištěm na světě. Pětipatrová podzemní struktura umožní pohřbívat až 100 rakví denně a plně automatizované kolumbárium s webkamerami pak poskytne pozůstalým možnost „navštěvovat“ popel svých drahých i prostřednictvím speciální aplikace MyUrna. Obavy, zda bude tato kapacita dostatečně využita považují zastánci projektu za liché. Nová nemocnice se podle nich postará o dostatečné vytížené celého zařízení.

Ne každý je však s plánovaným projektem spokojen. Obyvatelům Malenovic se ovšem nelíbí, že by měly jejich bytové domy sousedit s pohřebištěm, obávají se hygienických rizik a poklesu cen nemovitostí v oblasti. „Obavy nejsou na místě. Výhled na hřbitov z okolních panelových domů bude kryt krásným urnovým hájem a komín supermoderního krematoria bude situován v odlehlém rohu areálu, takže zplodiny požene vítr směrem do města jen maximálně čtyři měsíce v roce, a to v létě,“ ujišťuje italský architekt Alessandro Necroni, kterého si kraj pro vypracování projektu najal.

Hrobníci a kameníci v kraji se pak obávají, že jim supermoderní hřbitov vezme práci. Náhrobky se totiž budou tisknout na 3D tiskárně a pro hloubení pohřebních jam budou využity minibagry. Rakve by pak do hrobů měly spouštět dálkově ovládané drony. Stejně tak se o práci svých příslušníků obává i církev, jelikož obřady by měl nově zajišťovat pouze jeden videokazatel prostřednictvím videohovoru na dálku.

V neposlední řadě pak panují pochybnosti o legitimitě schvalovacího procesu krajského zastupitelstva, kde pro projekt nového pohřebiště údajně hlasovaly i mrtvé duše. Bude tedy zajímavé sledovat zda tento smělý plán nakonec vejde v život nebo bude naopak definitivně pohřben.