Hlavní stránka Zábava 🦆 Sloni ve zlínské zoo konečně zahnízdili

🦆 Sloni ve zlínské zoo konečně zahnízdili

0

Skvělou zprávu v těchto časech oznámili zástupci zlínské zoologické zahrady. Nejmladší ze slonic Ulu, využila možnosti nového výběhu a začala si v korunách jednoho ze vzrostlých stromů stavět hnízdo. „Je to vůbec poprvé, co v naší zahradě sloni zahnízdili a my pevně doufáme, že se podaří mláďata úspěšně odchovat,“ uvedl vrchní ošetřovatel Ludovít Chobot.

Sloní snůška obvykle obsahuje jedno až dvě (výjimečně) tři vejce o objemu až 5300 ml. Z takového vejce by bylo možné vyrobit omeletu o průměrů 170 cm z níž by se najedlo 43 dospělých můžu, kteří seřazeni vleže za sebou, vytvořili by řadu 7800 cm dlouhou, což je pro srovnání výška tzv. zlínského mrakodrapu.

V africké savaně sloni obvykle hnízdí na starých akáciích, v podmínkách zoologické zahrady si však slonice zvolila masivní dub, který její váhu bezpečně udrží. „Sloní hnízdo se podobá hnízdu nosorožce nebo hrocha, liší se však velikostí i tvarem.  Pro Ulu je to první hnízdo, takže ošetřovatelé musejí dávat dobrý pozor, aby se vejce například při silných poryvech větru nevykutálela ven. Pád z velké výšky by je samozřejmě mohl poničit,“ vysvětlila slonoložka Margarit Dumbo Ušatá.

Návštěvníci zatím hnízdo nemohou vidět, protože se nachází v odlehlé části výběhu, mohou ale na internetu vybírat jména pro dvě netrpělivě očekávaná slůňata. Vylíhnout by se měla v létě příštího roku. Na sociálních sítích zahrady už se množí návrhy pro jména mláďat slonice Ulu. Zatím největší oblibě se těší jména Uku a Lele.

Dění v hnízdě bude brzy možné pozorovat prostřednictvím webkamery, která bude 24 hodin denně přenášet on-line obraz přímo z hnízda. Samotná mláďata se pak veřejnosti představí nejdříve půl roku po vylíhnutí. „U mladých slůňat je třeba nejdříve počkat až jim vypadnou mléčné kly, které slouží k proražení silné vaječné skořápky. Teprve po uplynutí tohoto citlivého období je možné je volně vypustit do výběhu. Do té doby zůstávají mláďata v hnízdě na stromě, kde jsou v bezpečí před predátory. Matka jim pak do hnízda přináší potravu,“ vysvětluje Chobot.

Čerstvě vylíhlé slůně spořádá denně až 15 kilogramů hmyzu, který slonice sráží ze vzduchu svýma mohutnýma ušima a následně je přináší do hnízda v chobotu.

Kromě těchto avizovaných přírůstků se mohou návštěvníci zoo po znovuotevření těšit na hejno vzácných labutí bílých, albínů, které jsou na rozdíl od běžných labutí celé bílé. Obtíže provázejí terárium, kde pozorní školáci odhalili, že v několika teráriích nejsou strašilky, maskující se jako suché větvičky, ale jedná se pouze o hromádky větviček, podobajících se strašilkám, také projekt expozice s mouchami tse-tse prozatím usnul. 

Zlínská zoo však stále zůstává jednou z nejkrásnějších a nejrychleji se rozvíjejících zoologických zahrad ve střední Evropě a nezbývá než doufat, že epidemiologická situace brzy opět dovolí, aby tato oáza přírody otevřela své brány návštěvníkům.

 


Tento text je pouze mystifikací určenou k pobavení. Jména i skutečnosti zde zmíněné jsou smyšlené a nezakládají se na pravdě.