Hlavní stránka Lifestyle 💉 Jana Pelková: Bez krve se v nemocnici neobejdeme

💉 Jana Pelková: Bez krve se v nemocnici neobejdeme

0

S hematoložkou Janou Pelkovou jsme si domluvili sraz přímo v Baťově nemocnici, kde je primářkou Hematologicko-transfúzního oddělení. Současně, ale na stejné pozici působí i v nemocnici ve Vsetíně, navíc přednáší na Univerzitě Tomáše Bati a ve svém výzkumu se specializuje mimo jiné na aktivaci trombocytů. Veškeré odborné znalosti jsou však málo platné ve chvílích, kdy se nedostává krve od dárců. A právě na dárcovství krve jsme se zaměřili v našem rozhovoru.

Co je pro vás krev?

Krev je všude v těle a dostane se i do toho nejposlednějšího koutku. Krev, to je životadárná tekutina. A pro mě, a nejen pro mě, je také předmětem zkoumání

Jak je na tom Zlínsko s darováním krve?

V okrese Zlín máme za loňský rok 10 600 odběrů od asi 5500 dárců, což odpovídá průměru v České republice. Ideálně by měla krev darovat asi 4 % populace, do tohoto čísla nám ale celorepublikově stále asi 100 000 dárců chybí.

Jaký je trend v regionu?

Na Zlínsku naštěstí pozorujeme vzestupnou tendenci a loni jsme zaznamenali meziroční nárůst asi o 500 dárců. Myslím, že je to i lepší propagací.

Jste primářkou také ve vsetínské nemocnici. Jak je na tom Vsetín ve srovnání se Zlínem, co se darování krve týká?

Já bych řekla, že podobně. I na vsetínsku se nám zvýšil počet dárců.

Podle statistik prý každý Čech potřebuje za život v průměru asi pět transfúzí, kolik jste jich dostala vy?

Zatím ani jednu.

Plynou pro lidi z darování nějaké benefity kromě dobrého pocitu z toho, že mohli pomoct?

V den odběru by měl dárce dostat od zaměstnavatele volno na zotavenou, což je pro některé dárce významným benefitem. Pak je také možné si za každý odběr snížit základ daně o 3000,- při ročním zúčtování. A také zdravotní pojišťovny nabízejí svým klientům různé výhody. Navíc je to také jakási forma kontroly zdravotního stavu. Pokud je s krví dárce něco v nepořádku, informujeme jej.

Jsou s darováním spojená nějaká rizika?

Maximálně se může stát, že se někomu udělá nevolno, zatočí se mu hlava. To může být jednak poklesem krevního tlaku a samozřejmě také psychikou. Občas se nám spustí menší dominový efekt, kdy jeden dárce uvidí, že se někomu udělalo mdlo, zafunguje psychosomatika a hned je slabo i dalšímu.

Jak by se měl člověk připravit, pokud jde na odběr poprvé?

Měl by být odpočinutý, čili dobře se vyspat a předcházející večer by se měl vyvarovat nějakých bujarých večírků. Stejně tak by neměl darovat po nějakém náročném sportovním výkonu nebo po noční směně. Ráno před odběrem nemusí přijít na lačno, může se lehce nasnídat, ale nesmí kouřit. Také je potřeba více pít.

Jaké jsou nejčastější limitující faktory, kvůli kterým člověk nemůže darovat krev?

Je jich řada, například napadení klíštětem, pak jsou to různé virózy, infekce, ale také čerstvé tetování nebo piercing. To jsou omezení dočasná. Z těch dlouhodobých jsou to samozřejmě pohlavně přenosné choroby, nádorová onemocnění nebo onemocnění krvetvorby. Kompletní informace pro dárce krve jsou uvedené na stránkách nemocnice.

Jsou některé krevní skupiny vzácnější než jiné?

Pro nás jsou vzácné všechny, ale samozřejmě máme registr dárců specifických krevních skupin, ale to jsou opravdu spíš kombinace jednotlivých antigenů krevních skupin. Když budete potřebovat 0+ a my tu zrovna žádnou nebudeme mít, tak pro nás v tu chvíli bude velmi vzácná.

Nejběžnější skupiny, které se v populaci vyskytují, jsou A+ a 0+. Ty jsou zastoupeny asi po 30 %. Takže vzácnější v tomto směru jsou skupiny, které jsou RH negativní: A-, 0-, AB-. A to prakticky odpovídá průřezu jak pacienty, tak populací dárců. Snažíme se mít v registru všechny skupiny zastoupené a zvát dárce podle potřeby. Takže nevím, jestli uspokojím vaši otázku z hlediska vzácných krevních skupin…

Ale přece jenom, je nějaká „šlechta“ mezi dárci?

Když bych to tak měla říct, tak asi 0-, a to z toho důvodu, že se jedná o univerzální dárce. Takže je možné tuto krev v případě nutnosti použít pro transfúzi člověku s jakoukoli krevní skupinou.

Říkala jste, že si dárce zvete, takže jim telefonujete, když je potřeba konkrétně jejich krevní skupina?

Ano, naštěstí tito lidé dobře reagují a jsou skutečně ochotní pomoci i ve velmi krátkém čase.

Pravidelní dárci dostávají také nějaká ocenění…

Ano, za určité počty odběrů plné krve i jejích složek se udělují vyznamenání. Například za 40 odběrů je to Zlatá medaile prof. MUDr. Jana Janského, za 160 odběrů Zlatý kříž Českého červeného kříže 1. třídy a nejvyšším oceněním je Plaketa Dar Života za 250 odběrů, toho lze samozřejmě dosáhnout při odběrech plazmy a krevních destiček, které je možné provádět častěji než odběr plné krve. Na Zlínsku máme například držitele Zlatého kříže ČČK 2. třídy za 120 odběrů.

Když je řeč o odběrech krevní plazmy, v Česku je spousta center, která se tím zabývají a dárcům nabízejí finanční kompenzaci. De facto tak plazmu kupují, jaký na to máte názor?

S tím příliš nesouhlasím, tato centra jsou pro nás samozřejmě konkurencí a odvádějí nám určitou část dárců (například z řad studentů), kteří by mohli darovat u nás plnou krev.

Z plazmy se vyrábějí některé důležité léky, ale bohužel v České republice není žádný zpracovatel plazmy, proto se vždy musí zpracovat v zahraničí. Posíláme ji tam i my, ale díky plazmě od dárců z nemocnice se pak deriváty (léčivé přípravky) opět vrací k našim pacientům a nezůstávají v zahraničí.

Jak se liší odběr plazmy od odběru krve pro dárce?

U celé krve trvá vlastní odběr asi deset minut. Odebírá se 450 ml včetně červených krvinek a dárce může přijít maximálně 4 – 5 x do roka. U plazmy trvá odběr asi 45 minut, kdy se odebere 600 – 800 ml plazmy a červené krvinky se vrátí zpátky do oběhu. Dárce může přijít asi jednou za dva týdny a ročně se tak může člověku odebrat až 25 litrů plazmy.

Naše země je jedním z vůbec největších vývozců krevní plazmy v Evropě. Existuje studie, která zjistila úbytek dárců v té nejmladší věkové skupině 18 – 25 let, a já se obávám, že na tomto odlivu mohou mít svůj podíl právě plazmaferetická centra.

Jaký je podle vás důvod, proč by lidé měli darovat krev?

Jde hlavně o pomoc a solidaritu, nikdy nevíte, kdy vy sami nebo někdo z vašeho okolí bude potřebovat transfúzi. Lékaři mohou být skvělí operatéři a odborníci, ale bez krve se stále ještě neobejdeme.