Hlavní stránka Lifestyle 🤸 BÁRA KARLÍKOVÁ: KDYŽ SPORT MILUJEŠ, NIC TĚ NEODRADÍ

🤸 BÁRA KARLÍKOVÁ: KDYŽ SPORT MILUJEŠ, NIC TĚ NEODRADÍ

Pochází z Otrokovic, je jí 19 let a za pár měsíců maturuje na zlínském gymnáziu. Kromě toho se od čtyř let let věnuje aerobiku, ve své disciplíně je nejlepší v republice a patří mezi top 15 v Evropě. Tato milá slečna se jmenuje Barbora Karlíková, svému sportu rozumí dokonale a ve svém vlastním studiu v Otrokovicích už dokonce vychovává novou generaci.

Jak se přesně jmenuje disciplína, které se věnuješ, a v čem spočívá?

Já dělám gymnastický aerobik. Je to vlastně složené ze sportovní gymnastiky a aerobiku a jsou tam i prvky baletu, skoky, salta, přemety a podobně. Taky skáčeme třeba roznožky nebo skoky s dopadem do provazu. Od komerčního aerobiku se liší tím, že cvičíme na speciální odpružené podlaze, máme na sobě dres a v sestavě jsou povinné prvky, které jsou různě náročné podle kategorií. Sestava má minutu dvacet a obvykle se mění tak jednou za rok nebo dva.

Jak moc se hodnotí třeba vzhled nebo výraz?

Na vzhledu tak moc nezáleží, je jasné, že nemůžeš mít roztrhané silonky nebo rozcuchané vlasy, to určitě ne, ale za vzhled nedostáváš žádné body. Podstatné je, jak se pohybuješ po té ploše, jak slyšíš muziku, jak na ni dokážeš vyjádřit svůj pohyb, jak projevuješ svoje city při sestavě. Co se týká prvků, tak je důležité, jak moc napínáš kolena a špičky, jak jsi vytažená, s jakou přesností ty prvky vykonáváš, a potom taky jak je ta sestava poskládaná.

Kolik holek se u nás tomuhle sportu věnuje na vysoké úrovni?

S věkem počet klesá, takže třeba dětí je kolem šedesáti, ale v seniorské kategorii už je nás jen tak patnáct.

Cvičíš v týmu nebo sama?

Já cvičím většinou sama za sebe a někdy v triu, ale jsou i týmy po pěti nebo smíšené páry, ale v Česku bohužel žádné kluky, kteří by dělali gymnastický aerobik, nemáme. Takže kdybys teoreticky začal, tak máš jistotu, že budeš nejlepší.

Jak úspěšná jsi ty?

No už tak dva roky mě u nás nikdo neporazil a pravidelně se nominuju na Mistrovství světa a Mistrovství Evropy. Česko reprezentuju od roku 2014, to jsem byla na MS v mexickém Cancúnu, v roce 2015 pak na šampionátu v Portugalsku a v roce 2016 v Jižní Korei. U nás jsem mistryně republiky v sólu a v triu. Na světovém žebříčku se pohybuju kolem 30. místa a moje zatím nejlepší umístění byla 12. příčka na Mistrovství Evropy, což je současně nejlepší český výsledek.

Kdo platí náklady na cesty do těch vzdálených destinací?

Když jsi první v republice, tak všechny náklady hradí federace. Kdo je druhý, ten si to musí platit sám a většinou hledá sponzory. Já jsem teď první, takže náklady na Mistrovství světa a Evropy mám hrazené, ale pokud chci jet na nějaký otevřený závod, tak musím taky hledat sponzory. Podporuje mě třeba Město Otrokovice.

Jaký nejbližší závod tě čeká?

Na začátku března se chystá Mistrovství České republiky v Praze, takže už se intenzivně připravuju. Dřív to bývalo patnáct let tady ve Zlíně. A taky bude letos mistrovství světa v Ázerbajdžánu.

Kdo tě trénuje?

Už druhým rokem se „trénuju“ sama a tak dvakrát do měsíce jezdím za trenérem do Znojma. Sama si taky vyřizuju registrace na závody a všechno kolem toho, případně to řeším přes reprezentační trenéry v Liberci.

Jak často cvičíš?

Když můžu, tak jsem v tělocvičně každý den, ale většinou šestkrát týdně okolo tří hodin. Obvykle tam trávím celé odpoledne, protože mám svůj trénink, potom trénuji děti a v sedm odcházím.

Trénuješ děti…?

Ano, mám svůj klub Gymnastický aerobik BK Otrokovice, kde trénuju šest dětí ve věku od deseti do dvanácti let.

Takže si pomalu vychováváš konkurenci…

Spíš novou generaci, ono to ještě chvíli potrvá než vyrostou. A tenhle sport se dá dělat tak do pětadvaceti, dokud se ti nerozpadne tělo. Mně je 19 a už jsem v nejvyšší seniorské kategorii.

Jak se pozná, že má dítě předpoklady pro aerobik?

Podstatné je jestli slyší hudbu a dokáže počítat na osm dob. Potom, aby bylo trošku ohebné a poslouchalo, co mu řeknu, a dokázalo si uvědomit, co má udělat se svým tělem.

Od kolika let by se mělo začít?

To záleží na dítěti. Když je poslušné a dokáže vnímat trenéra a pochopit, co mu říká, tak klidně od těch čtyř let. Jenže některé děti nezvládnou tu hodinu udržet pozornost. Závodit se pak klidně může už od pěti let.

Používáte nějaké drsné metody, jako třeba roztahování třísel, jak to známe z některých akčních filmů?

To je spíš v moderní gymnastice. Ale v aerobiku záleží na trenérovi. Když chce, aby dítě dosáhlo toho rozsahu co nejrychleji, tak ho tam tlačí. Ale já zas takový ras nejsem. Jednou se mně na soustředění jedna holčička ptala: „Vy jste ta, co děti tlačí do provazu?“, a já říkám „Prosím? Já nikoho do ničeho netlačím.“ Já jim vždycky říkám, ať doma si doma za domácí úkol u večerníčku dělají provazy. To děťátko musí samo přijít na to, že to chce dělat.

Jak jsi na tom s úrazy?

Tak zranění jsou na denním pořádku, ale kromě zvrtnutých kotníků, převrácených palců nebo přetížených zad to zatím nebylo nic vážnějšího. Navíc mám od narození špatné kyčle, s čímž mě doktoři trochu straší, ale když ten sport miluješ, tak tě nic neodradí. Já si myslím, že je to tak v každém sportu a nejen ve sportu.

Podporují tě rodiče?

Ano, bez nich by to nešlo. Ohromně se angažují. Mamka dělá házenou a je to takový můj manažer, bez její pomoci s papírováním bych ten klub asi vůbec nezaložila.

 

Říkala’s, že trénuješ skoro každý den a dost dlouho. Jak je na tom tvůj osobní život?

Na ten se vždycky čas najde. Ale kluci, kteří dělají aerobik jsou bohužel skoro všichni jak se říká čtyřprocentní, takže tam si partnera najdu těžko. Ale ne všichni, rusové a rumuni jsou prostě vycepovaní atleti, sami mi říkali, že za špatné výsledky je posílají na Sibiř, takže mají motivaci.

Už víš, co budeš dělat po skončení sportovní kariéry?

Po maturitě půjdu studovat španělštinu a chtěla bych dál trénovat děti, to mě baví. Mám to jako taková zadní vrátka, kdyby mi to nevyšlo s těmi jazyky.


Tento text mohl být publikován díky podpoře našich partnerů, mezi které patří i: 

Chcete nás také podpořit a získat prostor u nás na webu? Napište na: redakce@zlinskynocnik.cz