Hlavní stránka Lifestyle Book2Go slaví úspěch, obyvatelé Zlína chtějí číst a pomáhat

Book2Go slaví úspěch, obyvatelé Zlína chtějí číst a pomáhat

0

Foto: I . Dostál

Projekt dobročinné knihovny Book2Go se setkal ve Zlíně s velmi pozitivním ohlasem. Možnosti vzít si zdarma knihu a dobrovolně za ni poděkovat prostřednictvím dárcovské SMS na konto některé z neziskových organizací v regionu, využily za sedm týdnů stovky lidí. Knihovna se dnes přestěhovala na nové místo v restaraci McDonald’s a bude v provozu minimálně další měsíc.

„V knihovně se rozdalo více než 250 knih, což jsme schopní sledovat, jelikož naši redaktoři doplňují knihy několikrát týdně, aby v regálech nevznikaly nevzhledné mezery. Princip příspěvků závisí na dobrovolném rozhodnutí každého člověka, což byla z počátku velká neznámá, nakonec se ale ukázalo, že lidé myšlenku knihovny pochopili a DMSky posílají,“ uvedl zástupce šéfredaktora Zlínského nočníku Jan Švec.

Z údajů ke kontům dárcovských SMS vyplývá, že například zlínský Handicap (?) zaznamenal meziměsíčně více než dvanáctinásobný nárůst počtu došlých zpráv. Podobné výsledky hlásí i Mamma Help. „Za měsíc duben se nám počet DMS zpráv zvýšil asi pětkrát, což přisuzujeme právě dobročinné knihovně ve Zlíně,“ pochvalovala si vedoucí zlínského centra Mamma Help Kateřina Vondráčková.

Foto: I. Dostál

Na základě těchto pozitivních výsledků se podařilo dojednat nejdříve prodloužení provozu knihovny v prostorách nákupního centra Zlaté jablko a následně její přesun do restaurace McDonald’s na zlínském náměstí Míru, kde stojí ode dneška. Aktuální informace najdete Facebookové události.

Kromě dvou zmíněných organizací je možné podpořit ještě vizovický Dotek a SOS Dětské vesničky, které mají pobočku na Chvalčově.  Transparentnost je zajištěna díky tomu, že pro odeslání příspěvku jsou využity přímo registrované DMS jednotlivých organizací a peníze tak neprocházejí přes žádnou třetí stranu.

Zlíňané si knihovnu s mottem „K dobrému skutku kniha zdarma“ oblíbili. Do e-mailové schránky organizace Mamma Help dorazila například zpráva tohoto znění: „Dnes  jsem čekal na ženu v přízemí Zlatého jablka. Zaujala mě výrazná knihovna a v ní spousty knížek. Knihy jsou má srdcovka, rád čtu kdekoliv a kdykoliv. Poslal jsem DMS právě vaší organizaci, kterou navštěvuje i má nemocná sestra. I když se neznáme, chci Vám poděkovat za vaši obětavou práci! A organizátorům za skvělý nápad a pěknou knihu. Věříte, že jsem nikdy neměl lepší pocit z koupě knihy, jako dnes?“

Knihy do projektu Book2Go věnovali jak jednotlivci a členové redakce Zlínského nočníku, tak zejména zlínský antikvariát Antikvárium. Mediálním partnery akce se kromě pořádajícího Zlínského nočníku stalo také rádio Kiss Publikum a Country rádio.

„Knih na doplňování máme zatím ještě dostatek, takže není třeba se bát, že by došly. Doufáme, že na novém místě zájem lidí i počet DMS ještě vzroste,“ doplnil Švec.

Tento text byl publikován díky laskavé podpoře našeho partnera:

ajPed.cz

Pokud se chcete stát partnerem některého příspěvku nebo rubriky, napište nám na email: redakce@zlinskynocnik.cz/web

Chcete dostávat dobré zprávy přímo do e-mailu? Zadejte svou e-mailovou adresu a nic vám neunikne: