Hlavní stránka Zprávy Čech v Kamerunu: Ve městě mě uvěznil dav s mačetami

Čech v Kamerunu: Ve městě mě uvěznil dav s mačetami

0
Zdroj: bontehsblog.com

Zdroj: bontehsblog.com

Právníci v Kamerunu již před týdnem zahájili poklidný protest ve snaze o dosažení rovnoprávnosti mezi anglofonní a frankofonní částí země. Poté, co byla jejich snaha potlačená zásahem policie ve městě Buea, přidali se k nim i učitelé. Původně zamýšlená klidná akce se ale postupně mění v agresivní pouliční demonstraci. Mladí chlapci a muži ve věku přibližně od patnácti do třiceti let vyšli o víkendu do ulic s klacky v ruce a dnes už vyměnili klacky za nože a mačety. Policie a armáda se snaží situaci uklidňovat, už ale došlo i na střelbu.

Martin Mikeš z neziskové organizace Kedjom-Keku, který vede školu a žije v oblasti Bamenda se svou manželkou a bezmála dvouletým synem, situaci sleduje přímo z první ruky.

„Už dva dny se nemohu dostat z města Bamenda, kde jsem zamčený v domě, kolem něhož procházejí stovky ozbrojených mladých Kamerunců, kteří ničí vše, co jim přijde pod ruku. Při snaze dostat se z města do hor, kde s rodinou žiji, jsem musel několikrát ujíždět rozzuřenému davu a nakonec jsem se musel vrátit zpět. Spekuluje se o nějakých obětech, ve vedlejším městě Bamibili měli údajně zastřelit policistku,“ popisuje vypjatou situaci Mikeš. Dodává navíc, že protestující ničili telefony a fotoaparáty lidem, kteří se snažili dění dokumentovat.

„Naštěstí je manželka se synem v bezpečí v horách, kam se za nimi dnes pokusím dostat. Ale mí přátele z Německa, kteří se snažili z Bamendy odjet, mi právě psali, že všechny cesty jsou zablokované,“ říká Mikeš, který na vlastní oči viděl, že všechny silnice jsou zabarikádované a na mnoha místech hoří. „Před pár dny jsme autem projeli několik zátarasů v závěsu za obrněným transportérem, který vezl peníze do banky. Při průjezdu jednou z barikád na transportér zaútočil dav a řidič neváhal namířit na lidi i na nás zbraň,“ líčí Mikeš vypjatost situace.

Agresi mohl vyvolat svým vystoupením v Bamendě muž, který si říká Mancho BBC, a kterého někteří na sociálních sítích označují za mladého vůdce. Stoupl si do pohřební rakve položené na střeše svého auta a hlásal před shromážděným davem, že je připravený zemřít. Videa s jeho vystoupením se začala šířit přes sociální sítě a je možné, že motivovala mladé Kamerunce, aby vyšli do ulic.

Zdroj: bontehsblog.com

Zdroj: bontehsblog.com

„Měl to být poklidný protest, ale deprivovaní nezaměstnaní mladí Kamerunci, kteří jsou utlačovaní frankofonní elitou, se vzbouřili. Anglické školy i univerzity vedou frankofonní ředitelé a mnozí žáci jsou nuceni ukončit studium, následkem čehož si nemůžou najít lepší práci. Naprostou většinu úřadů a institucí vedou frankofonní Kamerunci. Ale problém je ve vládě, anglofonní a frankofonní nestojí proti sobě, ale společně proti vládě a její politice,“ vysvětluje učitel střední školy v Bamendě Joseph Ionan, který se přidal k poklidnému protestu.

Učitelé jsou připraveni vést dialog, ale ministerstvo školství je odmítlo, takže usilují o další jednání.

Protestujícím se nezamlouvá vládní politika, která výrazně protěžuje frankofonní část populace (naprostá většina politiků a vedoucích postav je právě francouzsky mluvící) a vláda prezidenta Paula Biyi, který je u moci už od roku 1982 a nastolil ve státě klasickou africkou kleptokracii, kdy podporuje hlavně příslušníky svého kmene Beti. Biya už v roce 2003 zakročil proti nezávislým médiím v zemi a již v roce 2008 zmítaly Kamerun protivládní demonstrace, které skončily podle odhadů zatčením více než dvou tisíc lidí a několika desítkami mrtvých. Dříve Byiu podporovala francouzská vláda, nyní její místo převzala spíš Čína.

Zdroj: facebook.com – Omluvte zhoršenou kvalitu videa

„Není úplně jasné, jak by měla situace dopadnout, protestující volají po vytvoření federálního státu nebo po úplném odtržení anglicky mluvící části Kamerunu. Situace se stupňuje a svět se o ni příliš nezajímá, což by podle mě měl. Jakákoliv intervence zvenčí je ale možná pouze pokud o ni požádá vláda, což se asi nestane,“ říká Mikeš, který v Kamerunu žije již několik let a má tak do dění v zemi zasvěcený vhled.

Přestože včerejší protesty v Bamendě rozehnali vojáci a dnes hlídkovali v ulicích, mladým mužům se opět podařilo seskupit a vyrazit na pochod městem. Dají se očekávat další zásahy vojáků a policie, protože ve městě Limbe se koná africký fotbalový šampionát žen, a vláda tak bude chtít nepokoje co nejdříve ukončit. Navíc v zemi ještě operuje teroristická skupina Boko Haram, která právě včera zavraždila šest vojáků a jednoho civilistu.

Podle Ministerstva zahraničních věcí je v zemi právě několik desítek čechů. Oficiální informace hovoří o lokální roztržce omezené pouze na Bamendu, což ale Mikeš, který je přímo na místě, vyvrací, jelikož nepokoje jsou i v řadě dalších měst.

PROČ PUBLIKUJEME TENTO TEXT NA NOČNÍKU KDYŽ NENÍ ZLÍNSKÝ ANI PRÁVĚ POZITIVNÍ?

Díky tomu, že jsme organizaci Kedjom-Keku několikrát podpořili a uspořádali s jejími členy i besedu ve Zlíně jsme v kontaktu s Martinem Mikešem. Dozvěděli jsme se tak o vypjaté situaci přímo z první ruky a získali exkluzivní informace a jedinečné svědectví z místa. Připravený text jsme nabídli k publikování všem větším médiím u nás, žádné však nepovažovalo za přinejmenším slušnost, na tuto nabídku odpovědět. Podle nás je však důležité informovat o takovéto situaci, které se evropská média téměř nevěnují. Nezájmem okolního světa začala i genocida ve Rwandě. Tím spíš je pak téma zajímavé, když přímo v místě žije česká rodina a operuje česká nezisková organizace. Proto jsme tentokrát udělali výjimku a publikovali text, který do našeho běžného obsahového zaměření nezapadá.