Hlavní stránka Lifestyle Česká komora architektů ocenila Gahurův prospekt mezi 475 projekty

Česká komora architektů ocenila Gahurův prospekt mezi 475 projekty

0

Zdroj: 2media

Česká komora architektů (ČKA) s cílem podpořit a propagovat kvalitní architekturu v loňském roce iniciovala vznik České ceny za architekturu (ČCA). Hlavní cenu v 1. ročníku prestižní soutěžní přehlídky, jež byla otevřena architektonickým realizacím za posledních 5 let, rozhodnutím mezinárodní odborné poroty získal dům a ateliér Zen-Houses od libereckého architekta Petra Stolína. V mimořádně vysoké konkurenci celkem 475 přihlášených prací z celé republiky uspěl také projekt Revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně, který byl vybrán mezi osm finalistů, vyhlášených a oceněných na galavečeru 7. listopadu 2016.

Revitalizace Gahurova prospektu – předprostor kulturního a univerzitního centra ve Zlíně je dílem architektonického ateliéru ellement. Porota České ceny za architekturu 2016 považuje tuto realizaci za významný a velmi zdařilý zásah do veřejného prostoru, navíc vzniklý na základě architektonické soutěže, kterou ČKA dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob výběru projektanta.

Podle hodnocení poroty jde o zřetelné propojení univerzity se sousedícími zařízeními a občanskou vybaveností přes dobře navrženou zelenou plochu. Revitalizace názorně poukazuje na nezbytnost promyšleného přístupu při úpravách veřejného prostoru – v tomto případě se vstup vydařil díky jednoduchému konceptu a designu. Řešení má pozitivní vliv na prostředí a přirozeně navazuje na historické uspořádání místa, které se skrývá v nově navržených zapuštěných liniích.

Zdroj: 2media

Gahurův prospekt je součástí urbanistického plánu navrženého F. L. Gahurou (1891– 1958) ve 20. a 30. letech minulého století, patří k nejcennějším místům ve Zlíně. Jde o severojižní kompoziční osu centra města, tvoří „zelenou“ páteř, která propojuje okolní lesy nad městem s městskými parky. Zelený pás završuje památník T. Bati.

Řešení revitalizace prospektu vzešlo z veřejné architektonické soutěže, iniciované po komunálních volbách novými radními města. Řešená část GP se nachází ve spodní části prospektu, je obklopena budovami Tržnice a Obchodního domu na západní straně a na východní straně budovou Kongresového centra a rektorátu UTB. Hlavním se stalo naplnění ideje „projít a nepřerušit“. Projít – umožnit lidem volný pohyb v prostoru, který je kultivovaný, čistý, přehledný a funkční. Nepřerušit – cíleně reagovat na koncepci F. L. Gahury.

Realizace tohoto veřejného prostranství byla také nominována na Mies van der Rohe 2013 – Evropskou cenu za současnou architekturu.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web