Hlavní stránka Zprávy Čtenáří Zlínského nočníku podpořili nemocného chlapce

Čtenáří Zlínského nočníku podpořili nemocného chlapce

0

autor: Jan Švec

Další veřejná sbírka plastových víček a tentokrát i vyřazených mobilních telefonů zprostředkovaná Zlínským nočníkem je u konce. Redaktoři společně se čtenáři tohoto netradičního internetového média pomohli čtyřletému Kubovi Guryčovi, který se svými rodiči bydlí v Rožnově pod Radhoštěm. Za necelý půlrok, po který sbírka trvala, se podařilo shromáždit dvaadvacet pytlů s vršky a osm starých telefonů.

Pro vršky si v pátek 20. března přijela Kubova maminka Ester i s čilým Kubou a přáteli. Barevným nákladem zcela zaplnili připojený vozík. „Teď budu muset všechny vršky roztřídit tak, jak to vyžaduje firma, která je od nás vykupuje. Dělám to po nocích, kdy už malý spí. Přes den se mu stále musím věnovat,“ řekla Ester Guryčová. Když nemůže být přímo u Jakuba sleduje ho aslespoň pomocí kamerového systému přes tablet. Kuba je i přes svůj handicap velmi živé dítě, rád si hraje se svým dřevěným vláčkem a byl nadšený, když uviděl fotoaparát.

Kuba od narození trpí vzácným syndromem Toriello-Carey. Lidem s touto nemocí často chybí propojení pravé a levé hemisféry mozku, mají ochablé svaly, jejich tělo špatně roste a vyvíjí se, proto je různě deformované, hlavně v obličeji. Jedním z projevů u chlapce z Rožnova je nutnost, aby si stále držel zdvižené oční víčko.

Do sbírky se Zlínským nočníkem se tradičně zapojily různé školy a školky z kraje, například Základní škola Slovan v Kroměříži, Mateřská školka Želechovice nad Dřevnicí, dále klienti domova se zdravotním postižením Hrádek ve Fryštáku, členové občanského sdružení Sanity ve Fryštáku pečující o duševně nemocné, provozovatelé obchůdků ve Zlíně na Lazech nebo ve Slušovicích a také pracovníci dobročinného obchůdku Dobroděj ve svitovském areálu. Letos výrazně přispěli napříkad i fanoušci klubu SK Zlín 1931 a klienti a zaměstanci revitalizačního zařízení ComplexTherapy. Velký podíl na nasbíraných obnosech však mají také jednotlivci, kteří přinášeli vršky v menším množství. Svým postojem neignorujícím potřeby druhých a úsilím už dříve přispěli na léčby Klárky, Michalky, Vaška, Simonky a naposledy Esterky.

Poděkování všem zapojeným lidem vyřizuje i Ester Guryčová s Kubou v následujícím videu.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Fe91kr1z8cQ&feature=youtu.be[/youtube]

Komentovat, označit přátele a udělit like jednotlivým fotografiím můžete přímo v galerii na Facebooku.

[fbphotos id=278073655555714]