Hlavní stránka Lifestyle Chybí dárci kostní dřeně, i ve Zlíně je možné se zapsat

Chybí dárci kostní dřeně, i ve Zlíně je možné se zapsat

0

ilustrační foto

V úterý 28. dubna a v úterý 19. května, vždy 7:00-9:00 se v prostorách transfůzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati uskuteční odběry krve pro zápis do registru dárců kostní dřeně. Přijít a pomoci může každý zdravý člověk, ideálně ve věku 15 – 35let.

K zaregistrování je nutné nechat si odebrat na transfůzním oddělení dva milimetry krve, které jsou následně vyšetřeny. Pokud je vše v pořádku, je dárce zaregistrován do seznamu dobrovolníků. „V České republice jich je asi sedmdesát tisíc, což je málo. Třeba v Německu je v registru každý dvacátý člověk, u nás jeden z téměř tří set,“ upozornila Zdeňka Wasserbauerová z Nadace Šance, která je velkou propagátorkou dárcovství kostní dřeně.

Nabídnout svou kostní dřeň mohou i lidé starší 35 let. Ti si však musí částku 1 500 korun potřebnou na vyšetření krve uhradit sami, protože v těchto případech se zdravotní pojišťovny na vyšetření finančně nepodílí.  Najít v registru pro nemocného leukémií vhodného dárce není jednoduché. Statistiky říkají, že skutečně darovat má šanci pouze každý 120. zapsaný v registru.

Dárcovství kostní dřeně podporuje a propaguje také charitativní cyklotour Na kole dětem, kterou pořádá známý velocipedista Josef Zimovčák. Prostředky, jenž se podaří touto akcí získat, slouží k uhrazení rekondičních pobytů pro děti po náročné onkologické léčbě. Například v loňském roce se podařilo vybrat téměř milion korun. Letos přijede cyklotour Na kole dětem do Zlína v pátek 12. června.

Tento text byl publikován díky laskavé podpoře našeho partnera:

Czech Good News

Pokud se chcete stát partnerem některého příspěvku nebo rubriky, napište nám na email: redakce@zlinskynocnik.cz/web