Hlavní stránka Zprávy Debata o rušení tříd na zlínských gymnáziích pokračuje

Debata o rušení tříd na zlínských gymnáziích pokračuje

0

Ilustrační foto

Primátor Zlína Miroslav Adámek opět otevře na nejbližším zasedání zastupitelů Zlínského kraje téma rušení dvou tříd pro studenty prvních ročníků na zlínských gymnáziích na Lesní čtvrti a TGM. Toto rozhodnutí krajské rady nadále považuje za nehorázné.

Debatu o záměru krajské rady zrušit na každém ze zlínských gymnázií jednu třídu vyvolal zlínský primátor už prosinci. „Chci dosáhnout toho, aby radní svůj záměr vzít dvě třídy gymnáziím na Lesní čtvrti a TGM zrušili. Obě tyto prestižní školy každoročně řeší přetlak zájemců o studium a řadu z nich musí odmítat. Je tedy nesmysl jim ještě tímto způsobem snižovat kapacity,“ vzkázal představitelům Zlínského kraje.

V rámci svého vystoupení na březnovém krajském zastupitelstvu se chce Adámek radních kraje zeptat, proč neakceptovali společnou dohodu gymnázií v regionu snížit počet studentů prvního ročníku. „Tuto dohodu uzavřely ve snaze pomoci zlínským kolegům. Kraj by ji měl akceptovat. Místo toho ale trvá na svém rozhodnutí, které obě školy ze Zlína poškozuje. Podle mých informací je to i tím, že většina krajských radních se o návrhu gymnázií od svého kolegy, který má školství na starosti, ani nedozvěděla. Což mi přijde hodně podivné,“ upozornil Adámek. Ten už ve věci rušení tříd na zlínských gymnáziích opakovaně jednal s hejtmanem Stanislavem Mišákem i krajským radním pro oblast školství Petrem Navrátilem.

Existenci dohody mezi gymnázii ve Vsetíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a oběma zlínskými gymnázii potvrdil Dalibor Sedláček, předseda Asociace ředitelů gymnázií Zlínského kraje. Tyto školy se podle něj dohodly na tom, že v tomto roce dohromady sníží počet studentů přijímaných do prvních ročníků o celkem 48. Pokud by kraj tento návrh akceptoval, nemusela by zlínská gymnázia přijít o dvě své třídy. „Radní Navrátil na společném jednání s řediteli tento návrh nepřijal. Nadále tak platí, že kraj trvá na zrušení dvou tříd na zlínských gymnáziích,“  přiznal Sedláček. „Návrh gymnázií je přitom velmi dobrý, je v něm hodně selského rozumu. Může zabránit rušení tříd a ještě dává čas na vytvoření krajské koncepce školství, která citelně chybí,“ uvedl Adámek.

Záměr snížit počet přijímaných studentů do prvního ročníku na gymnáziích na Lesní čtvrti a TGM by neměl dopad jen na uchazeče o studium na těchto prestižních školách, ale také na samotné pedagogy. Snížení počtu žáků by pocítili na svých mzdách. „Přitom už nyní mají učitelé na gymnáziích normativně nastaven o tři sta korun nižší plat než jejich kolegové na odborných školách, u nepedagogických pracovníků to je o osm set korun méně,“ upozornil Sedláček.

Podporu ve své iniciativě má primátor mezi řadou krajských opozičních zastupitelů. „Tyto výběrové školy musí kvůli značnému zájmu uchazeče odmítat a kraj jim přitom nařizuje počet přijímaných studentů snížit. To nemá logiku. Přitom máme v kraji střední školy, které v nesmyslných oborech produkují další nezaměstnané. Jejich situaci ale krajští radní neřeší. Je tedy potřeba hlasitě žádat o vysvětlení,“ je přesvědčen krajský zastupitel a místopředseda Parlamentu ČR Petr Gazdík.

Rozhodnutí zrušit dvě třídy na prestižních gymnáziích na Lesní čtvrti a TGM vyvolalo ve Zlíně řadu negativních reakcí. Přehodnocení tohoto záměru důrazně požadují obyvatelé města i samotní gymnazisté. Ti se už setkali i s primátorem Adámkem. „Naše stanoviska jsou jednotná. Shodujeme se na tom, že rušit třídy na školách, jejichž absolventi v drtivé většině úspěšně pokračují ve studiu na vysokých školách, je nesmyslné. Společně jsme si slíbili, že budeme nadále proti tomuto rozhodnutí bojovat,“ sdělil zlínský primátor.