Hlavní stránka Kultura Divadelní festival Setkání/Stretnutie rozdal ceny

Divadelní festival Setkání/Stretnutie rozdal ceny

0

huba

Zlín má za sebou 21. ročník česko – slovenského divadelního festivalu, který se konal 17. – 21. května. Hlavní program nabídl patnáct představení, další bohatý doprovodný program byl zdarma. Přehlídku letos navštívilo více než 6 500 diváků, což je nejvíc za několik posledních let. Patronem letošního ročníku byl herec Dejvického divadla Martin Myšička.

„Hučí mi ze všech těch setkání a stretnutí pořád ještě v hlavě, takže hodnotit festival jednou větou je pro mne takto bez odstupu obtížný úkol. Festivalový zpravodaj používal na divácké zhodnocení představení techniku takzvaného slovního mraku, kdy jsou ta nejčastěji používaná slova největší a vznikne z toho taková báseň – grafika. Kdybych měl něco takového udělat na festival jako takový na základě všech těch pochvalných hodnocení, bylo by tam největším písmem slovo atmosféra,“ řekl ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek.

Poprvé v historii byly v závěru festivalu uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převzal s dojetím herec Martin Huba.

Vyhlášeny byly také výsledky anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru, kterou  vyhlašuje už druhým rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Texty do soutěže letos poslalo 46 autorů či autorských dvojic a dohromady se sešlo 49 textů. Z toho pět textů přišlo ze Slovenska, jeden z Německa a čtrnáct pochází od žen – autorek. První místo se porota rozhodla neudělit, na sdíleném druhém místě se umístil Hynek Skoták se hrou Želvuška a Jakub Vilímek se hrou Pas de Deux, na třetím místě pak Marian Janik se hrou Austrálčan.

prokapely