Hlavní stránka Zprávy Do Otrokovic se v pondělí vrátí letadlo J. A. Bati

Do Otrokovic se v pondělí vrátí letadlo J. A. Bati

0

V rámci oslav 1. Máje zavítá do Zlína a na otrokovické letiště baťovský letoun Lockheed Electra OK-TCB, se kterým Jan Antonín Baťa před osmdesáti lety dokončil svou mezikontinentální obchodní cestu. Tuto jedinečnou příležitost občanům zprostředkovává Nadace Tomáše Bati a město Otrokovice.

Slavnostní přelet nad Zlínem a zakroužení nad Baťovou vilou se uskuteční v pondělí 1. května před 11. hodinou. Poté letadlo přistane na otrokovickém letišti. Slavnostního přistání se zúčastní také potomci Tomáše Bati juniora.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo přílet Lockheed Electra zpět do Otrokovic zrealizovat. Stálo to nemalé úsilí a zástupcům města Otrokovice i majiteli letadla patří velké poděkování. Letectví ke Zlínu a zejména Otrokovicím neodmyslitelně patří, protože tato část baťovské tradice je zde stále velmi silná,“ uvedl Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

„Vzduch je naše moře.“ Jedno z oblíbených hesel Tomáše Bati, které zřejmě nejlépe vystihuje jeho lásku k letectví, v níž spatřoval budoucnost efektivní dopravy. Je známo, že firma Baťa aktivně rozvíjela letectví v naší zemi. Letecká doprava nesloužila pouze k přepravě, ale také k objevování nových možností obchodu. Pro ředitele firmy Baťa se stalo letadlo běžně používaným dopravním prostředkem.


Stejně jako Tomáš Baťa využíval aktivně letadel také jeho nevlastní bratr Jan A. Baťa. Oba během svého života podnikli několik významných leteckých obchodních cest. V letošním roce si připomínáme 80 let od cesty Jana A. Bati, který k jejímu uskutečnění použil mimo jiné i letadlo Lockheed Electra OK-TCB, jehož majitelem je v současnosti Nikola Lukačovič, který celou exhibici umožnil.

„Téma baťovského letectví poskytlo platformu pro realizaci doprovodného programu. Součástí je výstava S Baťou vzhůru do oblak, která ukazuje šíři odkazu baťovského letectví – obchodní lety, výrobu letadel i Pilotní školu. Výstava je instalována na otrokovickém letišti v autentickém prostoru původního baťovského hangáru. Baťovské obchodní cesty představil Jan Herman ve své publikaci Baťa létal z Otrokovic. Křest této knihy bude součástí slavnostního programu. Možnosti současného letectví představí Martin Šonka a jeho letecká exhibice“, dodala Gabriela Culík Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati a kurátorka výstavy.

Časový harmonogram akce

10:00 hod.                  Otevření vstupu do areálu.

11.00 hod.                  Přistání letadla Lockeheed Electra OK-CTB.

11.15 hod.                  Oficiální zahájení a křest knihy Baťa léta z Otrokovic.

12:00-12:30 hod.        I. Letecká exhibice Martina Šonky, pilota světové série Red Bull Air Race. Mistra Evropy a vicemistra světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle.

16:00 hod.                  Odlet letadla Lockheed Electra  OK-CTB.

17:00 hod.                  Uzavření areálu pro veřejnost.

 

V rámci doprovodného programu si mohou návštěvníci v hangáru prohlédnout výstavu S Baťou do oblak, která přestaví počátky a rozvoj leteckého průmyslu pod značkou Baťa. Součástí dne bude také představení historické hasičského vozu.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Všechno pro kapely

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web