Hlavní stránka Kultura Festival Skrz Prsty se letos zaměří svobodu

Festival Skrz Prsty se letos zaměří svobodu

0
Čtvrtý ročník festivalu Skrz Prsty se uskuteční ve středu 29. března ve Zlínském klubu 204. Jednodenní událost pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikacís cílem rozpoutat diskuzi o tématech, nad kterými se při běžné řeči nepozastavíte. Letošní ročník se bude zabývat svobodou z různých úhlů pohledu.

Týden před samotným festivalem se uskuteční roadshow, do které se letos zapojí čtyři střední školy ze Zlína. Studenty čekají přednášky členů Centra na podporu integrace cizinců a „živé knihy“ od Amnesty International. Živá kniha je proškolený řečník, který se chce podělit o svůj životní příběh a je otevřen případným otázkám svých čtenářů. Festival se poté dělí na tři bloky o šesti tématech na téma svoboda. Celý festival otevře Saša, představitelka Rainbow family − komunity, ve které nikdo k životu nepotřebuje techniku, ale lásku k zemi. Lásce a rebelii v ní se bude věnovat i Jana K., která povede přednášku o asexualitě.

 

Druhý blok bude zaměřený na migraci. Zprostředkovaný pohled na válkou zmítanou Sýrii představí neohrožená reportérka Markéta Kutilová. Na ni naváže Karam − uprchlík z Iráku, kterému se z válečného prostředí podařilo utéct.Poslední blok narazí na téma, jak se svobodou žít. Návštěvníci se od bývalého vězně dozví, jak vypadá život po propuštění a jak tato událost může pomoci najít člověku novou cestu. Blok řečníků uzavře přednáška poradce pro prostitutky a psychologa v jednom Lukáše Sedláčka. „Sexualitě jsme v dnešní době přiřkli nesmyslně magickoumoc, takové smýšlení může mít destruktivní účinky − proto ukážu, jak z toho ven,“ popisuje Sedláček obsah své přednášky.

 

Celodenní program zakončí promítání dokumentu Komedianti, který pro festival natočili studenti Audiovizuální tvorby UTB. Divákům se tak naskytne pohled nejen na známý cirkus Jo-Joo, ale také do zákulisí každodenních starostí zdánlivě svobodných kočovníků. Afterparty, která bude následovat po skončení přednášek v klubu Fénix, se ponese v duchu „Loučení se svobodou“ a bude pomyslnou třešničkou na dortu za celým festivalem.